چرا بی‌دلیل عصبانی می‌شویم؟

   74142

محمدرضا مهدوی- روان درمانگر


آیا شما هم بیشتر اوقات بدون دلیل عصبانی می‌شوید؟ آیا اطرافیان از پرخاشگری و عصبانیت شما شاکی هستند؟ علل عصبانیت مختلف و بسیار و آستانه تحمل افراد با یکدیگر متفاوت است. در برخی مواقع که فرد دچار عصبانیت می‌شود، ممکن است فرد حس برتری نسبت به دیگران داشته، خواب کافی نداشته باشد و یا نتواند احساسات خود را کنترل کند. یکی دیگر از علت‌های عصبانیت بدون دلیل، افسردگی است که فرد مدام در حال گریه کردن بوده و در نتیجه دچار اختلال خواب و کج‌خلقی می‌شود. دلیل دیگر نگرانی است. افراد با دلواپسی زیاد اغلب قادر به کنترل احساسات درونی خود نیستند و قرار گرفتن این افراد در اوضاع چالشی موجب عصبانیت خواهد شد. دکتر «ربه‌کا ونگ» روانشناس اظهار کرد: "بسیاری از زوج‌ها نیز به دلیل مشکلات زناشویی عصبانی و پرخاشگر می‌شوند. از دیگر دلایلی که وی به آنها اشاره کرد ناامیدی از کمک دوست، همسر و یا افراد دیگر است."

روش‌هایی برای کاهش عصبانیت و خشم وجود دارد که در ذیل به آنها اشاره می‌شود:

نشانه‌های هشداردهنده خشم زودهنگام خود را بدانید چون این مورد در افراد متفاوت است.

ü     احساسات خود را بدون سرزنش فرد دیگر ابراز کنید.

ü     در شرایط دشوار برنامه‌ریزی داشته باشید.

ü     در اوضاع حساس نفس‌های عمیق بکشید.

ü     به افکار منفی که موجب تحریک شما می‌شود بی‌اعتنا باشید.

ü     از دیگران کمک بخواهید.

ü     در زمان قرار گرفتن در اوضاعی که موجب پرخاشگری شما می‌شود به خود زمان استراحت دهید، اگر در حال مکالمه با شخص دیگر هستید اجازه دهید وی به سخنانش ادامه دهد.

به یاد داشته باشید که احساس عصبانیت همان رفتار خشونت‌آمیز نیست. شناخت حس خشم و استفاده از آن در درک احساسات آسیب‌پذیر کلید سلامت عاطفی است. چه ورزش‌هایی برای درمان افسردگی و اضطراب مفیدند. بررسی‌ها نشان داده است که ورزش می‌تواند به اندازه دارو برای جلوگیری از افسردگی و اضطراب مفید باشد، اما بر خلاف دارو ورزش عوارض ندارد. برخی از ورزش‌ها برای جلوگیری از افسردگی مفیدتر هستند. بیشتر محققان ورزش‌های با شدت متوسط و هوازی را برای جلوگیری از افسردگی پیشنهاد می‌کنند. بهتر است هر جلسه ۳۰ تا ۴۰ ‌دقیقه ورزش کنید و این کار را چهار تا پنج بار در هفته‌ انجام دهید. برای افرادی که اضطراب دارند ورزش‌هایی با شدت زیاد مفیدتر هستند. نشانه‌های ورزش شدید با اضطراب یکی است و بدن به این شرایط عادت می‌کند. بار دیگری که بدن با نشانه‌های اضطراب مواجه شود مغز آن را به نشانه‌های ورزش و سلامتی نسبت می‌دهد. پیاده روی نیز برای جلوگیری از افسردگی و اضطراب مفید است. ۳۰ تا ۴۰ ‌دقیقه پیاده روی چهار بار در هفته‌ می‌تواند مؤثر باشد.


نظر شما