ماه نساء شهسواری، مادر صنایع دستی ایران

   56827


ماه ‌نساء شهسواری ‌پور، مسن‌ترین بانوی تولیدکننده صنایع دستی، لقب «مادر صنایع‌دستی» ایران را به خود اختصاص داد. او یکی از قدیمی‌ترین بازمانده‌های نسل گلیم ‌باف در سیرجان استان کرمان است، که در بازدید ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی برای بررسی پرونده ثبت جهانی سیرجان به‌عنوان شهر جهانی «گلیم شیریکی پیچ » مورد توجه قرار گرفت. از او در بیست ‌و هشتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی به پاس یک عمر فعالیت در این حوزه تقدیر شد. شهسواری ‌پور به گفته خودش بیش از ۹۰ سال فعالیت‌هایی از جمله: گلیم‌ بافی، خیاطی، گلدوزی، جاجیم‌ بافی و پته ‌دوزی را انجام داده بود.

فرزند این پیشکسوت درباره فعالیت‌های او می گوید: "با وجود این ‌که مادرم در چهار سالگی به ‌علت حادثه ‌ای دست‌هایش دچار سوختگی شدید شدند، اما با همین دست‌ها در چندین حوزه مختلف صنایع دستی سال‌ها فعالیت داشته است."

 بهمن نامور مطلق، معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اهداء لوح و هدیه ‌ای از فعالیت‌های چند ساله «مادر صنایع دستی» تقدیر کرد و در خصوص فعالیت های ایشان گفت که اگر گلیم سیرجان در شورای جهانی صنایع دستی ثبت شود، بخش اعظمی از آن را مدیون فعالیت‌های خانم شهسواری‌پور و خدماتش به صنایع دستی هستیم.

ماه نساء شهسواری پور بانوی کهنسال سیرجانی که در فرآیند ثبت جهانی گلیم شیریکی پیچ به عنوان «مادر صنایع دستی ایران» معرفی شد، در سن 110سالگی در تاریخ پنجم اردیبهشت 1397 بر اثر کهولت سن درگذشت. یادش گرامی باد.

 


نظر شما