مدیون نگاه پیشرو دکتر آئینه‌ وند هستیم

   59046


دکتر معصومه ابتکار - معاون رئیس‌ جمهور در امور زنان و خانواده - در مراسم سومين سالگرد درگذشت دكتر «صادق آيينه وند» بیان کرد که من و هم ‌نسلانم از ابتدای انقلاب با نوشته‌ های ایشان و بزرگان دیگری مثل دکتر «علی شریعتی» آشنا بودیم، واقعا انگیزه پیدا می ‌کردیم و ما را نسبت به درک تاریخ و شناخت تاریخ اسلام مشتاق می ‌کردند تا نگاه نویی به تاریخ داشته باشیم و شاید مورخین دیگر شهامت پرداختن به این موضوعات تاریخی را نداشتند. دکتر «آئینه‌ وند» از ابتدای انقلاب جریان ‌سازی در بحث تاریخ اسلام را ایجاد کرد و خیلی از ما مدیون ایشان هستیم. همیشه در نوشتار، سخنرانی یا آثار دکتر یک نوآوری و نگاه به آینده وجود داشت و صرف این نبود که تنها ما یک واقعه تاریخی را بشنویم و ندانیم که به چه درد امروز ما می‌خورد؟ ایشان این اتصال را به خوبی برقرار می‌ کردند. در دهه ۷۰ که بحث نگاه علمی و آکادمیک به موضوع زنان مطرح شد، در کشورهای‌ مختلف اغلب بحث مطالعات زنان را داشتند و ما این خلأ جدی را داشتیم. در اوایل دهه ۷۰ این باور شکل گرفته بود و استاد «آئینه‌وند» به همراهی «منیر گرجی» نقش مؤثری در تأسیس این مؤسسه داشتند که یکی از اولین مؤسسات مطالعات زنان غیردولتی بود و پایه‌ گذاری‌هایی در بحث تاریخ زنان در اسلام داشتند. نگاه ایشان هم در قرآن و هم در تاریخ اسلام بسیار دقیق بود. بسیار نکته ‌سنج بودند. نکاتی که به دید ایشان می ‌آمد خیلی وقت‌ها کارآمد بود و مبانی مطالعاتی در این زمینه خاص می ‌شد.

او با بیان اینکه دکتر «آئینه ‌وند» جزو هیأت امنای این مؤسسه هم بود، گفت: "زمانی که ضرورت تأسیس رشته مطالعات زنان حس می ‌شد با فراز نشیب‌های زیادی مواجه شد، برخی می ‌پرسیدند که چه ضرورتی برای تأسیس این رشته وجود دارد؟ این در حالی بود که رشته مطالعات زنان و مطالعات جنسیت در جهان جایگاه پیدا کرده بود. در آن زمان دکتر «آئینه ‌وند» ریاست دانشگاه علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس بود و با جسارت تمام گفت که این کار را از همین دانشگاه شروع کنیم و اولین جایی که این رشته را پایه‌ گذاری کرد گروه مطالعات اجتماعی بود؛ وی با وجود مخالفت‌های سطحی نگرانه‌ ای که وجود داشت این رشته را بنیان گذاشت.

ابتکار ادامه داد: البته، هنوز هم این مخالفت‌ها وجود دارند. در دوره‌هایی حتی تصمیم داشتند این رشته را منحل و مسیر این رشته را منحرف کنند، اما دکتر «آئینه ‌وند» برای این مسأله ایستادگی کرد تا سال ۷۶ برای اولین بار رشته «مطالعات زنان» در ایران شکل گرفت. امروز ما بیش از ۲۰ گروه مطالعات زنان در دانشگاه‌های مختلف داریم و مراکز مطالعاتی در رشته‌ها و شاخه‌های مختلف فعال هستند. قطعا، ما مدیون دکتر «آئینه ‌وند» با نگاه آینده ‌نگر، پیشرو و دقیق شان هستیم. او در کنار تخصصی که در حوزه تاریخ داشت همواره همراه ما در موضوع مطالعات زنان بود.نظر شما