مردم تحت هر شرایطی جنس ایرانی می خرند؟

   58231

احسان محمدی


آیا مردم تحت هر شرایطی جنس ایرانی می خرند؟ بسم الله الرحمن الرحیم، نه!

سال ۹۷ از سوی مقام رهبری به عنوان سال حمایت از کالای ایرانی نامگذاری شد. یک هدفگذاری بسیار درست در راستای جریانی که با شعار «ایرانی جنس ایرانی بخر» قرار است تحول ایجاد کند. در اینکه خرید جنس داخلی به جریان تولید در داخل کشور و اشتغال کمک می کند، تردیدی نیست؛ اما بعید است صرفا با شعار یا حتی دستور بشود مردم را راضی کرد که پول عزیزتر از جان را به جنس بی کیفیت داخلی بدهند. پول جادوی بشر است، حتی با آن خون می خرند؛ یعنی طرف با دریافت دیه از خون پدرش هم می گذرد. انسان تقریبا هر چیزی را فراموش می کند جز طلب مالی که از کسی دارد و ممکن است حتی تا چند نسل بعدتر هم برای وصول، پیگیر آن شوند. کلید ماجرا در افزایش کیفیت است. برای همین مخالف وارداتی که زمینه ساز رقابت شود نیستم و حق انتخاب را نباید از مردم گرفت. هر کس حق دارد پولی را که با «کَد یمین» و «عرق جبین» به دست آورده است، جوری خرج کُند که می پسندند، اما...

مردم به مسئولینی که امسال این شعار را تکرار می کنند یا دستور می دهند که به عنوان بنر و بیلبورد نصب شود، نگاه می کنند که آیا خودشان هم به آن باور دارند یا فقط برای دیگران نسخه می پیچند؟ آیا مسئولی که مردم را به حمایت از تولید داخلی تشویق می کند، خودش و فرزندانش پراید سوار می شوند یا بنز و پورشه؟ اینکه فلان مجری تلویزیون وقتی می گوید: "ایرانی، جنس ایرانی بخر." ساعت و کت و شلوار و کفش و جوراب و حتی زیرپوشش تولید داخل است یا برند خارجی؟

دکتر حسن روحانی و دولتش وظیفه دارند که مراقب تولیدکننده داخلی باشند، باید و باید چشمشان به سفره کارگران باشد که کوچکتر نشود. در این تردیدی نیست، ولی جسارت و توان برخورد با رانت خواران عزیزی که دست شان از واردات سنگ پا، تُغار، پونز، کلاه گیس، زیپ، کارت پستال و ... کوتاه خواهد شد را دارند؟ تکه های این پازل وقتی کنار هم قرار بگیرند نشان خواهند داد ما از شعار گذر خواهیم کرد یا نه؟

 


نظر شما