کشف پروتئین عامل متاستاز سرطان پستان

   55800

دکتر فاطمه رجبی پور، فوق تخصص خون و آنکولوژی- استاد دانشگاه تهران


محققان مؤسسه تحقیقاتی بالینی مونترال کانادا موفق به کشف پروتئینی شدند که در صورت غیرفعال شدن، می ‌تواند از متاستاز سرطان پیشرفته پستان جلوگیری کند. به گزارش پایگاه خبری ساینس دیلی، تومورهای سرطانی زمانی شکل می‌گیرند که سلول‌های بافت سالم رشد بی ‌رویه و غیرطبیعی داشته باشند. برخی از این سلول‌ها قادر به ترک تومور شده و در بدن پخش می ‌شوند. این حالت پیچیده ‌ترین شکل بیماری است که درمان را با مشکلات عدیده ‌ای مواجه می ‌کند. این سلول‌ها از طریق جریان خون وارد بافت‌های دیگر از جمله: ریه، استخوان و مغز می‌ شوند. این سلول‌ها سلول‌های متاستاسیک نامیده می ‌شوند و معمولا نسبت به درمان بسیار مقاوم هستند. ۹۰ درصد مرگ و میر ناشی از سرطان سینه به دلیل متاستاز بیماری است.

مطالعات محققان مؤسسه تحقیقاتی بالینی مونترال نشان می ‌دهد که پروتئینی به نام AXL در شکل تهاجمی سرطان سینه، HER2 مثبت، نقش دارد. در این حالت، سلول‌های حاوی سطوح بالای AXL، تمایل به ترک تومور و متاستاز دارند. محققان معتقدند درمان با هدف کاهش پروتئین AXL می‌ تواند از متاستاز سرطان پستان جلوگیری کرده و بسیار مؤثر باشد.

بر اساس آمار از هر ۸ زن یک نفر به سرطان سینه مبتلا می ‌شود و از هر ۳۰ زن مبتلا یک نفر جان خود را از دست می ‌دهد. به رشد کنترل نشده سلول‌های پوشش داخلی مجرای شیری یا لوبول، سرطان سینه گفته می‌شود. هر سینه از ۱۵ تا ۲۰ بخش به نام لوب تشکیل شده است که به صورت خوشه ‌ای در کنار هم قرار دارند. لوب‌ها مجموعه ‌ای از غدد شیری هستند. هر لوب از بخش‌های کوچک ‌تری به نام لوبول تشکیل شده است. سرطانی که از لوبول آغاز شود، سرطان لوبولار نامیده می‌شود. سرطان سینه در زنان شایع‌تر است، گرچه احتمال ابتلای مردان نیز به سرطان سینه وجود دارد.

نتایج این مطالعه در نشریه Cell Reports منتشر شده است.


نظر شما