دفاع شجاعانه دکتر کامران از کشاورزان شرق اصفهان در مجلس شورای اسلامی

   44598


دکتر حسن کامران نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد که کشاورزان صدقه نمی‌خواهند، وزرای نیرو حتی زبان عذرخواهی هم ندارند. دکترکامران در نطق میان ‌دستور جلسه علنی مجلس در خصوص حوادث اخیر شرق اصفهان و ورزنه گفت: از همکاران سؤال می ‌کنم که باید با مدیران برخورد شود یا با محرومین؟ باید مدیران دادگاهی بشوند یا پا برهنه‌ ها؟ کشاورزان شرق اصفهان از زمان صفویه کشت دارند، متدین هستند و خمس و زکات می دادند، جهیزیه می دادند، چرا امروز وزارت نیرو پاسخگو نیست؟

وی افزود: زمان آقای نامجو، چیت‌چیان و اردکانیان ۵۰ کشاورز به اتاقشان بردم و گفتم این ها متدین هستند، چرا این وضعیت را بر سرشان آوردید؟ برای مدیران ارشد متأسفم که جرأت و حتی زبان عذرخواهی هم ندارند. کشاورزان صدقه نمی‌خواهند. نرخ آب را مشخص و پول ‌شان را بدهید؛ گرچه پول هم نخواستند. چرا مسئولین حقیقت را به مردم نمی‌گویند و سرکارشان می‌ گذارند. راه حل آن همین قانونی است که مجلس تصویب کرده است. قانون توزیع عادلانه آب. به آقای اردکانیان گفتم یا حقآبه چاه‌ها را کم نکن یا حداقل بیایید موضوع برق چاه‌ها را حل کنید. این چه بساطی است، چه اداره کردنی است؟ حداقل بیائید استعفاء دهید. در حال حاضر وضعیت بحرانی در حوزه آب پیدا شده است، علت این بحران این بوده که وزیر نیرو مصوبات شورای عالی آب و شورای امنیت ملی و 9 قانون توزیع آب را اجرا نکرده است. دفعه گذشته چشم کشاورزان را کور کردند. کشاورزان در روزهای اخیر  نیز تجمعی داشته اند، لذا اگر هر اقدامی رخ دهد، وزیر نیرو باید محاکمه شود و عوامل اطلاعاتی و انتظاماتی نباید به کشاورزان خرده بگیرند و باید با وزیر نیرو برخورد کنند. مجلس باید روی این موضوع سرمایه‌گذاری کند و تا اتفاقی نیفتاده باید اقدامی کرد، البته راه‌ حل آن آسان است؛ چرا که فقط باید قانون اجرا شود.

شایان ذکر است که با تلاش و پیگیری دکترکامران و بعد از رایزنی با مسئولان ارشد کشور و وزیر محترم اقتصاد مبلغ ۲۸ میلیارد تومان که در قالب اسناد خزانه بود به واریز نقدی تبدیل شده و در اختیار کشاورزان شرق اصفهان خواهد گرفت. مبلغ مذکور جهت ساماندهی زاینده رود و لای روبی قنات، تکمیل کانال های آبیاری، ساخت استخر و .....هزینه خواهد شد. لازم به ذکر است که این اتفاق برای اولین مرتبه در کشور اتفاق می افتد که اسناد خزانه به پول تقد تبدیل می شود.

کوچکترین معترض ورزنه ای نسبت به انتقال آب زاینده رود و حقآبه کشاورزان اصفهانی به دیگر نقاط کشور. عکس از: حسنعلی قطبینظر شما