سیری در تاریخ

   35689


لیلا اسفندیاری، کجوری راد (۲۷ بهمن ۱۳۴۹، تهران - ۳۱ تیر ۱۳۹۰) اولين زن کوهنورد ايرانی بود که دومين قُلهٔ دشوار جهان را فتح کرد. وی در کوه گاشربروم ۲ سقوط کرد و جان خود را از دست داد. لیلا در یک خانواده مذهبی و مرفه متولد شد. تعصب پدر موجب سخت‌ گیری‌ ها و محدودیت‌ های زیادی در دوران نوجوانی و جوانی لیلا می‌ شود. علی ‌رغم علاقه وی به تحصیلات دانشگاهی در رشته حقوق، پدرش با این استدلال که در رشته حقوق مجبور است در محیطی مردانه کار کند، وی را وادار به تحصیل در رشته آزمایشگاهی میکروبیولوژی می ‌کند. وی بعد از اتمام تحصیل و بازگشت به خانه از خانواده خود جدا می ‌شود و خانواده ‌اش (پدر خانواده) نیز وی را طرد می ‌کند. در سال‌های اولیه استقلال، وی از طریق تدریس خصوصی و کار در کارخانه دستمال کاغذی مخارج خود را تأمین می ‌نمود. پس از اتمام دانشگاه در بیمارستان آبان مشغول به کار می ‌شود. زمانی که تصمیم به صعود به «نانگاپاربات» می‌ گیرد، موفق به جذب یک اسپانسر می‌ شود و به این ترتیب از کار در بیمارستان استعفاء می‌ دهد. تا زمانی که لیلا در قید حیات بود، روزانه ۷ ساعت تمرین کوهنوردی، بدن‌ سازی، شنا و سنگ ‌نوردی را در دستور کار خود قرار می‌ داد. وی آرزو داشت در کوهستان یا در غار جان خود را از دست دهد و از این‌رو به هم گروهی ‌اش، «سامان نعمتی» که حین صعود به "قله نانگاپاربات" جان خود را از دست داده بود، غبطه می‌خورد.

لیلا، در یکی از شاخص ‌ترین صعودهای خود موفق شد به قله دشوار "نانگاپاربات" صعود کند، صعودی که از سوی فدراسیون کوهنوردی ایران هرگز پذیرفته نشد، اما پس از مرگش بارها از این صعود یاد شد. وی همچنین در تلاش برای ثبت رکوردی جدید، قصد صعود به قله کی۲، دشوارترین قله جهان را داشت که به دلیل شرایط نامساعد جوی موفق به این کار نشد.

لیلا اسفندیاری که برای صعود به "قله ‌های گاشربروم ۱و 2" به این کوهستان رفته بود، در دومین تلاش خود در ساعت ۱۴:۱۵ ظهر جمعه مورخ ۳۱ تیر ۱۳۹۰ (۲۲ ژوئیه ۲۰۱۱) موفق می ‌شود تا "قله گاشربروم 2" را صعود کند اما در حین فرود دقایقی بعد در بازگشت تیمی به دلیل خستگی و از دست دادن تعادل خود از مسیر دشوار یخی زیر قله سقوط می ‌کند که طول سقوط لیلا 300 متر بود و در ارتفاع حدود 7650 متری در مکانی خارج از مسیر در میان صخره‌ها، بین دو شیب یخی متوقف می ‌شود. او به دوستان و بستگان خود به صورت زبانی می‌ گفت که اگر در کوه جان خود را از دست دادم همان ‌جا بگذارید بمانم، نمی ‌خواهم دیگران به خاطر من جانشان را به خطر بیندازند، می ‌خواهم بام جهان آرامگاه ابدی ‌ام باشد. پیکر وی در همان روز در ارتفاع 7650 متری پیدا شد. در قطعه نام ‌آوران بهشت زهرا تهران تندیسی به یاد وی ساخته شد.

یک روز پس از درگذشت وی، خانواده اسفندیاری پیام تسلیتی منتشر کردند:

"او تمامی فرصت‌ها و اندوختهٔ زندگی اش را صرف کوهنوردی کرد و سرانجام در جایی آرام گرفت که آرزویش را داشت. ما خانواده اسفندیاری با دلی آکنده از اندوه، به تصمیم لیلا در انتخابش احترام می ‌گذاریم و براساس خواستهٔ خودش، پیکر پاکش را در همان نقطه ای که هست به کوه‌ های بلند، پاک و پر برف "گاشربروم" می‌ سپاریم، جایی که تا ابد چشم‌ انداز زیبای کوهستان قراقروم را برای او به منظر خواهد داشت. سخت زیست و زیبا رفت. خانواده لیلا اسفندیاری اول مرداد۱۳۹۱

 

 

 

 


نظر شما