کبد چرب

   18408

دکتر فاطمه رجبی پور، فوق تخصص خون و آنکولوژی- استاد دانشگاه تهران


کبد یکی از اعضای مهم بدن است. بدن برای حذف سموم، تجزیه هورمون ها، پاکسازی خون، هضم چربی و ذخیره سازی مواد معدنی و ویتامین های ضروری به کبد نیاز دارد. به عبارتی دیگر، بدن برای خلاص شدن از شر آلاینده‌ها و سموم در هوا و غذا محتاج کبد است. عملکرد کبد عبارت است از: تجزیه هورمون ها و داروها، حذف گلبول های قرمز قدیمی، تولید پروتئین های ضروری، تنظیم ترکیب خون، حذف سموم از جریان خون، ذخیره سازی ویتامین A، آهن و مواد معدنی.

متأسفانه، بیشتر افراد اهمیت داشتن یک کبد سالم را به درستی درک نمی کنند. علاوه بر این، بیشتر افراد مشکلاتی همچون «سیروز کبدی» را نمی شناسند و به آن توجهی نمی کنند. «سیروز کبدی» ناشی از مصرف الکل یک بیماری حاد و جدی است، اما الکل تنها علت ایجاد این بیماری نیست. بیماری های کبدی ممکن است از موارد دیگری همچون سوء تغذیه مزمن، داروهای خاص، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، خوردن غذاهای خام دریایی یا مصرف تنباکو نشأت گرفته باشند. براساس گفته ی متخصصان موارد زیر می ‌توانند به کبد آسیب وارد کنند:

Ø     شکر، تمامی قندهای ساده که در غذاهای فرآوری شده به وفور یافت می شوند باعث آسیب رسانی به کبد می شوند.

Ø     مکمل ها، برخی از مکمل ها اگر با مشورت پزشک مصرف نشوند؛ می توانند برای کبد مضر باشند.

Ø     نوشابه، خطر توسعه بیماری های کبدی را افزایش می دهد.

Ø     استامینوفن، مصرف زیاد این دارو به کبد آسیب وارد می کند.

Ø     چربی‌های ترانس و الکل، چربی های ترانس و الکل برای کبد مضر هستند.

خوب حالا که اهمیت کبد را بهتر شناختید، شما را با موادغذایی آشنا می کنم که برای کبد مفید هستند. بادام، منبع غنی از ویتامین E است که می تواند در برابر بیماری کبد چرب از بدن محافظت می کند. موز، سرشار از پتاسیم است و در حذف سموم از بدن به کبد کمک می ‌کند. بلوبری، حاوی پلی فنول است که در برابر بیماری کبدی از بدن محافظت می کند که در شکلات تلخ، زیتون و آلو هم وجود دارد. کلم بروکلی، برای کبد خوب است. قهوه، مصرف 2 الی 3 پیمانه قهوه در روز می تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را کمتر کند. چای سبز، می تواند از سرطان های مختلفی همچون سرطان کبد پیشگیری کند. البته، باید بدانید که مصرف بی رویه چای سبز برای کبد ضرر دارد. گیاهان دارویی مختلفی مانند: دارچین، زیره سبز، پودر کاری، ارگانو، رزماری و مریم گلی برای سلامت کبد مفید هستند. خوردن سبزیجاتی همچون چغندر، سیب‌زمینی شیرین، اسفناج، کلم، هویج، گل کلم، خیار و سبزیجاتی با برگ سبز برای سلامت کبد مفید است. مصرف آب هم به کبد کمک می کند تا سموم را بهتر از بدن دفع کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نظر شما