تای چی چوان در دنیای امروز

   18731

به قلم مادر تای چی ایران- استاد شکوفه دیوانی


 

اگرچه ریشه های تای چی چوان در چین باستان قرار دارد، ولی با حال و هوای هیجان زده غربی ها تناسب زیادی دارد. این هنر دارای امتیازاتی مانند تمرین های منظم آمیخته با تأکید مشخص بر ظرافت و تأنی در حرکت است که جوامع غربی بطور برجسته فاقد آن هستند. «تای چی چوان»، می تواند آرامش  را به انسانهایی که در شهرهای شلوغ صنعتی زندگی می کنند، ارائه نماید. تای چی، موجودیت فرد را در سه مقوله ذهن-جسم و روح تنظیم نموده، آرامش می بخشد؛ تسلط بر تنفس را به هنرجو آموخته و میدان انرژی بیوالکترومغناطیسی موجود در بدن را تنظیم می نماید. به هضم غذا کمک می کند، سیستم عصبی را تسکین می دهد، گردش خون و قلب را تقویت می کند، مفاصل را نرمی بخشیده و به پوست طراوت می دهد.

کلیه گروههای سنی می توانند به تمرین تای چی بپردازند. تای چی چوان، به مردان و زنان کمک می کند که ظاهر شخصی آنها بهبود یابد. زیبائی فقط مختص صورت و چهره نیست، بلکه در سراسر بدن نافذ و جاری است. حرکات آرام تای چی چوان، جسم را از گرفتگی و زشتی به دور نگه می دارد. همچنین، حالت بدن را کشیده و خوش ترکیب نگه می دارند. گرفتگی و سختی عضلات، مجاری ظریف خونی صورت و دستها را به علت تأمین ناکافی خون می خشکاند و به مرور به ایجاد چین و چروک در چهره و پشت دستها می انجامد. رهائی حاصله از حرکات تای چی چوان شرایط را بهبود می بخشد، مانند آبی که به گل داده می شود با تغذیه ی بدن توسط خون و اکسیژن کافی طراوت و شادابی تازه ای به جسم بخشیده و از پیری زودرس ممانعت می کند. سبک های مختلفی از قبیل: سبک یانگ، سبک وو در تای چی چوان وجود دارند. سبک یانگ، از مکتب چن مشتق شده و نفوذ عظیمی در جامعه کنونی چین دارد و محبوب ترین سبک در چین و خارج از آن می باشد. سبک وو، از بطن مکتب یانگ تحول یافته که این سبک بیشتر در هنگ کنگ محبوبیت دارد. سبک دیگری به نام سون هم وجود دارد که امروزه محبوبیت چندانی ندارد. سون بیشتر به خاطر کارهای مشت زنی پاکوا معروفیت دارد. فرم های در ارتفاع بالا که در آنها بدن کشیده نگاه داشته می شود.

به طور کلی باید گفت که تای چی چوان، یک رشته از هنرهای رزمی است که با استفاده از اصول یین و یانگ موجب بدنی سالم و آرام می شود. انجام فرم های تای چی چوان برای همه افراد و با توانایی های مختلف جسمی امکان پذیر است و می تواند در سطح یک تمرین ساده مراقبه تا یک هنر رزمی واقعی انجام گیرد. با افزایش محبوبیت تای چی چوان، تفسیرهای متفاوتی از این هنر رزمی ارائه شده است. گروهی از مربیان تای چی چوان به آموزش این هنر با برنامه های کاربردی دفاع شخصی و سلاح ها می پردازند و سایرین به جنبه پرورش سلامت جسمی و روحی در هنرجو علاقمند هستند که با تمرکز بیشتر بر روی فرم دست، چی کونگ و مدیتیشن صورت می گیرد. توجه داشته باشید که انجام تمرینات خودسرانه بدون نظارت و مشورت با مربی متخصص و واجد صلاحیت می تواند موجب بروز خطرات جسمی و روحی شود. به علاقمندان هنر تای چی چوان توصیه می شود که جهت برخورداری از آموزشهای صحیح با مربیان متخصص در این امر مشورت کنند.  

 

 

 

 


نظر شما