مسئله جنسیت و زنان در مصرف موادمخدر

   19172

نیالا وفائیان-پژوهشگر اجتماعی


در این مبحث در مورد موضوعی که چند سال است، به شدت دامنگیر زنان و دختران جوان شده؛ صحبت می کنیم: اعتیاد!

شاید به این علت که اعتیاد با نقش آشنای همسر و مادر دلسوز و مهربان ایرانی همخوانی ندارد، تصور اکثر افراد جامعه در مورد اعتیاد این است که سوء مصرف موادمخدر عمدتا پدیده ای مردانه است. اما متأسفانه به دلایلی که بصورت مختصر در ادامه به آن ها اشاره خواهیم داشت، آمار زنان و دختران معتاد رو به افزایش است. اگرچه اعتیاد در مردان بسیار ناخوشایند و دارای تأثیرات مخربی روی زندگی شان می باشد، اما اعتیاد در زنان بسیار ناخوشایندتر و دارای تبعات بسیار مخرب تری با توجه به نقش رفتاری و الگوی تربیتی مادر برای فرزندان می باشد که می تواند چندین برابر اعتیاد یک مرد به جامعه آسیب بزند.

با توجه به اینکه بسیاری از زنان از رفتن به مراکز مشاوره و درمان اعتیاد سرباز می زنند، آمار دقیقی از زنان معتاد نمی توان ارائه داد. وزارت بهداشت رقم 1 زن معتاد را به ازای 8 مرد معتاد گزارش کرده که آمار نگران کننده ای است. اینکه چه عواملی باعث افزایش میل زنان و دختران به سوء مصرف موادمخدر می شود، بطور خلاصه به شرح زیر است:

ü     احساساتی مانند بازنده بودن در زندگی و شغل، احساس ناتوانی و عدم توفیق در نیل به اهداف، احساس عدم امنیت، ناعادلانه دانستن نظام اجتماعی، احساس خشم و بی اعتمادی در خانه، خشونت علیه زنان، احساس محرومیت های مالی و اجتماعی؛ همگی می توانند از دلائل روی آوردن زنان به اعتیاد باشد.    

ü     اختلالات روانی مانند افسردگی یا اضطراب شدید که موجب آسیب پذیری بالا و عزت نفس پایین می شود هم می تواند از دیگر دلایل سوء مصرف موادمخدر در زنان و دختران باشد.

ü     کمرنگ شدن قبح استفاده از مخدری مثل سیگار در زنان دروازه ی ورود به اعتیادهای سنگین تر است.

ü     افزایش مهمانی هایی که در آنها استفاده نکردن از موادمخدر بیانگر عدم روشنفکری است و هنجارشکنی محسوب می شود. این عوامل از مهمترین عوامل اعتیاد در زنان می باشند اما همچنان می توان عوامل دیگری را به لیست اضافه کرد که از حوصله ی بحث خارج است.

باید گفت که کاهش میل به اعتیاد یا پیشگیری، از خانواده شروع می شود. خانواده ها باید عزت نفس فرزندان خود را بالا ببرند تا در شرایط مورد تأیید قرار گرفتن، قرار نگیرند و همچنین هنر «نه» گفتن را به فرزندان بیاموزند. از طرفی باید الگوهای مناسب رفتاری، اخلاقی و معنوی در اختیار فرزندان قرار دهند که از بزرگترین وظایف پدر و مادر است. همچنین، فراهم آوردن محیط عاطفی و دوستانه، امکان تفریحات سالم در کنار خانواده، فراهم آوردن امکانات مناسب آموزشی و تحصیلی برای فرزندان و به رسمیت شناختن استقلال نوجوانان و جوانان، البته تحت نظر والدین می تواند گرایش جوانان را به اعتیاد بسیار کم کند.

در نظر داشته باشیم که نادیده گرفتن بحث اعتیاد در زنان، در آینده ای نه چندان دور عواقب ناگواری را به جامعه تحمیل خواهد کرد. 


نظر شما