زمین لرزه ها چگونه زمین و زندگی مردم را تحت تأثیر قرار می دهند؟

   19215

نویسنده: کریستین مولن، 2017


زمین لرزه نتیجه حرکت صفحات زمین در زیر زمین است. این صفحات اثر تکان دهنده ای روی زمین ایجاد می کنند. شوک وارد شده مربوط به قدرت تکانه ایجاد شده ای است که به عنوان بزرگی زلزله شناخته می شود. آسیب عمده زلزله های بزرگ این است که باعث مرگ انسان ها می شوند، در حالی که اغلب زلزله های کوچک خسارت چندانی ندارند.

 

اثرات زمین شناسی

هنگامی که زمین لرزه اتفاق می افتد، سطح زمین و سازه ها را می لرزاند. اگر سازه ای قدیمی و یا بدون رعایت نکات ایمنی ساخته شده باشد، در برابر زلزله نمی تواند مقاومت کند و وقوع زلزله منجر به سقوط سازه و تخریب ساختمان و همچنین آسیب رساندن به ساختمان های اطراف و مردم می شود. فروریختن ساختمان ها علت اصلی مرگ و میر طی وقوع یک زلزله و پس لرزه های آن است.

لغزش زمین

زمین لرزه ها می توانند موجب حرکت تپه های سست و کوهها شده که نجر به رانش زمین ختم می شود. رانش زمین موجب صدمه زدن به اموال مردم و تخریب راهها می گردد.

 

سونامی

سونامی ها یکی از مرگبارترین اختلالات زمین شناسی هستند. به دنبال زمین لرزه در دریاها امواج بزرگی ایجاد می شوند که به سونامی معروف هستند. حرکت صفحات زمین در زیر آبهای دریا موجب ایجاد یک موج بزرگ می شود که حجم زیادی از آب را به ساحل می رساند. این امواج بزرگ تا 100 فوت می توانند ساختمان ها و سازه ها را از بین ببرند و باعث ویرانی شوند. بسیاری از مردم بی خانمان می شوند و یا خانواده و دوستان خود را در سیل خشمگین سونامی از دست می دهند.

مردم

زندگی مردم از جهات بسیاری تحت تأثیر زمین لرزه قرار می گیرد، حتی زمانی که هیچ کس آسیب ندیده باشد؛ زلزله می تواند اثرات نامطلوبی بر روی سلامت روان افراد باقی بگذارد. هنگام وقوع زلزله، اکثر مردم تلاش می کنند تا از داخل ساختمان به فضای باز فرار کنند و این در حالی است که عده ای نیز به دلیل شوک وارد شده قادر به حرکت نخواهند بود. زلزله های شدید قدرت تخریب زیادی دارند و از سوی دیگر بازسازی شهرها معمولا بسیار دشوار است.

 

 

منبع:

https://sciencing.com/earthquakes-affect-people-land-10007571.html

 


نظر شما 

نامنظرات ارسال شده
Rezaمطالب جالبي هستند