به اعتلای کشورمان معتقدیم

جایگاه ایران در جمع ثروتمندترین کشورهای آسیا

آبتاب ثروت جهانی شامل تمام دارایی‌ها اعم از دارایی‌های پولی و غیرمالی در تمام مناطق جهان است. بر اساس گزارش جهانی ثروت گروه کردیت سوئیس (Credit Suisse)، آسیا با مجموع ثروت حدود ۱۷۷.۸۲ تریلیون دلار تا سال ۲۰۲۲، ثروتمندترین قاره بوده است. در این مطلب به ثروتمندترین کشورهای آسیا نگاه دقیق‌تری می‌اندازیم.

به گزارش اقتصاد ۱۰۰، آسیا تقریباً ۳۹ درصد از کل ثروت جهانی را در سال ۲۰۲۲ به خود اختصاص داده است. متوسط نرخ رشد ثروت به ازای هر بزرگسال بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۲ در آسیا-اقیانوسیه ۴.۰۶ درصد بوده است، در حالی که این میزان در چین و هند به ترتیب ۱۲.۲۱ و ۷.۴۹ درصد بوده است. در مقایسه، میانگین جهانی ثروت به ازای هر بزرگسال در دوره مشابه ۴.۸۶ درصد بود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد جایگاه ایران در بین بیست کشور ثروتمند آسیا شانزدهم است. در زیر رتبه شانزدهم تا اول را به ترتیب می‌بینید. چین، لبنان، برونئی ، قزاقستان و عمان رتبه‌های یازدهم تا پانزدهم را در این فهرست از آن خود کرده‌اند. قطر، کویت، امارات، بحرین و عربستان در این فهرست هستند.

۱۶. ایران

جمهوری اسلامی ایران با وجود تحریم‌های آمریکا به یک قدرت منطقه‌ای تبدیل شده است. ایران در سال ۲۰۲۱ به ازای هر فرد بالغ ۳۹،۰۹۳ دلار ثروت داشت و در میان ثروتمندترین کشورهای آسیایی در رتبه شانزدهم قرار دارد.

۱۵. عمان

اقتصاد عمان به پشتوانه قیمت‌های مناسب نفت و برنامه متنوع‌سازی اقتصادی که بخشی از چشم‌انداز ۲۰۴۰ این کشور است به عملکرد خوب خود ادامه می‌دهد. ثروت عمان در سال ۲۰۲۱ حدود ۱۵۶ میلیارد دلار بود.

۱۴. قزاقستان

در قرن بیست و یکم، قزاقستان شاهد رشد اقتصادی قابل‌توجهی بوده است که ناشی از سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی قوی، اصلاحات بازارمحور و استخراج فراوان منابع معدنی است. قزاقستان در سال ۲۰۲۱ مجموعاً ۵۲۳ میلیارد دلار ثروت داشت و در زمره ثروتمندترین کشورهای آسیایی قرار دارد.

۱۳. برونئی

برونئی کشوری کوچک و ثروتمند است. ثروت این کشور در سال ۲۰۲۱، ۱۸ میلیارد دلار برآورد شد.

۱۲. لبنان

لبنان در چند سال گذشته از بحران اقتصادی و درگیری‌های منطقه‌ای رنج می‌برد. با این حال، این کشور خانواده‌های ثروتمندی دارد و در سال ۲۰۲۱ دارای ثروتی تقریباً ۳۴۵ میلیارد دلاری بود.

۱۱. چین

چین یک قدرت اقتصادی است و در رقابت برای پیشی گرفتن از آمریکا است. چین در سال ۲۰۲۱ دارای مجموع ثروت ۸۵.۱۰ تریلیون دلار بود.

۱۰. عربستان سعودی

عربستان سعودی رتبه دهم را در میان ثروتمندترین کشورهای آسیایی دارد. اقتصاد عربستان سعودی با پشتوانه منابع نفتی این کشور در حال رشد است و در حال حاضر سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای را در بخش‌های مختلف ازجمله املاک، ورزش و گردشگری انجام می‌دهد.

بحرین یک کشور جزیره‌ای کوچک است و در سال ۲۰۲۱ دارای ۱۳۲ میلیارد دلار ثروت بود. ثروت بحرین به ازای هر فرد بالغ در سال ۲۰۲۱ به ۹۸۰۳۱ دلار رسید.

۸. امارات متحده عربی

امارات متحده عربی یکی از بزرگترین اقتصادهای خاورمیانه است که از سوی منابع طبیعی و بازار املاک خود حمایت می‌شود. این کشور جایگاه هشتم را در میان ثروتمندترین کشورهای آسیایی دارد.

۷. کویت

کویت یکی از کوچکترین کشورها و البته یکی از قوی‌ترین اقتصادهای جهان است. در سال ۲۰۲۱، کویت مجموعاً حدود ۵۴۵ میلیارد دلار ثروت داشت.

۶. قطر

قطر یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان است که دارای منابع طبیعی غنی است. این کشور عربی در سال ۲۰۲۱ به ازای هر بزرگسال ۱۸۳۱۰۶ دلار ثروت داشت و رتبه ششم را در میان ثروتمندترین کشورهای آسیایی به خود اختصاص داد.

۵. کره جنوبی

کره جنوبی در سال ۲۰۲۱ به ازای هر بزرگسال ۲۳۷۶۴۴ دلار ثروت داشت. کره جنوبی یک اقتصاد ترکیبی توسعه یافته است و رتبه پنجم را در میان ثروتمندترین کشورهای آسیایی دارد.

۴. ژاپن

ژاپن یکی از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان است که از سوی صنعت تولید خود حمایت می‌شود. ژاپن در سال ۲۰۲۱ دارای ۲۵.۶۹ تریلیون دلار ثروت بود.

۳. تایوان

تایوان یک اقتصاد بازار آزاد بسیار توسعه‌یافته است که توسط بخش‌های فناوری هدایت می‌شود. تایوان در سال ۲۰۲۱ به ازای هر فرد بالغ ۲۹۷۸۶۴ دلار ثروت داشت و رتبه سوم را در میان ثروتمندترین کشورهای آسیایی دارد.

۲. سنگاپور

مجموع دارایی سنگاپور در سال ۲۰۲۱، ۱.۷۶ تریلیون دلار بود و رده دوم فهرست ثروتمندترین کشورهای آسیا را به خود اختصاص داد.

۱. هنگ کنگ

 

Email
چاپ