به اعتلای کشورمان معتقدیم

رشد ۶۰ درصدی تولید نفت نسبت به آغاز دولت

آبتاب– وزیر نفت از رشد ۶۰ درصدی تولید نفت نسبت به آغاز دولت خبر داد و گفت: ۵۰ پروژه جدید در نفت و گاز و پالایش و پتروشیمی به ارزش ۴۷.۵ میلیار دلار در دولت سیزدهم آغاز شده است.

به گزارش تسنیم، جواد اوجی، وزیر نفت در آیین افتتاحیه بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اظهار داشت: این نمایشگاه یکی از رویدادهای مهم در منطقه است.

وی افزود: امسال بیش از هزار و ۷۰۰ توانمند داخلی و بیش از ۲۵۰ شرکت خارجی در این نمایشگاه حضور پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد در شرایط تشدید تحریم‌ها، صنعت نفت ایران پویا و توانمند است‌.

وزیر نفت تصریح کرد: با تکیه بر پتانسیل شرکت‌های ایرانی، در طی ۲.۵ سال عمر دولت اتفاقات بزرگی رقم خورده است، این دولت از روز اول اعلام کرد معطل شرکت‌های خارجی و مذاکرات نخواهیم ماند و با استفاده از ظرفیت‌های داخلی پروژه‌های نفت را پیش می‌بریم.

وی ادامه داد: یادمان نمی‌رود در شهریور ۱۴۰۰ میزان صادرات و تولید نفت، محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی چه وضعیتی داشت، اما امروز ارقامی را محقق کردیم که باور آن برای خیلی‌ها سخت است.

اوجی با بیان اینکه در شروع دولت پروژه‌های نیمه تمام بسیاری داشتیم، گفت با اولویت بندی و برنامه‌ریزی کارمان را شروع کردیم و با اتکا به توان سازندگان و پیمانکاران داخلی، تا امروز ۷۹ پروژه به ارزش ۱۶.۵ میلیار دلار اتمام رساندیم و ۵۰ پروژه به ارزش ۴۷.۵ میلیارد دلار آغاز کردیم.

وی ادامه داد: نزدیک به ۶۰ درصد در دولت فعلی به تولید نفت و ۵۴ میلیون مترمکعب به تولید گاز کشور افزوده شد.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: یکی از دستاوردهای یزرگ دولت، پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی بود، ۲۰ سال این پروژه دست به دست می‌شد، در دولت فعلی این فاز عملیاتی شد و امروزتولید گاز از فاز ۱۱ به ۱۲ میلیون مترمکعب رسیده است و برنامه ریزی شده تا پایان دولت، به ۳۰ میلیون مترمکعب می‌رسد.

وی افزود: پالایشگاه آبادان که یکی از مهمترین پالایشگاه‌های کشور است، در دولت قبل اعلام گرده بودند این پالایشگاه را رایگان بدهند، اما امروز شاهد هستیم این پالایشگاه سال گذشته ۱۲ همت سودآوری داشت و فاز سوم این پالایشگاه را به‌زودی شروع می‌کنیم.

وی افزود: بیش از ۵ میلیارد دلار در جمع آوری گازهای مشعل قرارداد بستیم و تا پایان امسال جمغ آوری گازهای مشعل به۳۰ میلیون مترمکعب می‌رسد.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: پالایشگاه فاز ۱۴ پارس جنوبی نزدیک به یک دهه با پیشرفت کندی در حال ساخت یود که با بهره برداری از آن بیش از ۵۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز کشور افزوده شد.

وی افزود: در تمامی پالایشگاه‌ها بحث کیفی‌سازی تولیدات را آغاز کردیم و طبق برنامه‌ریزی انجام شده، در تمام پالایشگاه‌ها کیفی سازی در حد یورو ۵ انجام می شود.

وزیر نفت خاطر نشان کرد: در صنعت نفت هیچ گونه محدودیتی نداریم، امسال بنا دارین ۷۹ پروژه به ارزش ۲۵ میلیارد دلار در بهش‌های بالادستی و پایین‌دستی به بهره برداری برسد و امسال ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار بشکه به تولید نفت، ۳۵ میلیون مترمکعب به تولید روزانه گاز، ۵۰ هزار بشکه به ظرفیت پالایشی و ۳ تا ۴ میلیون تن به ظرفیت تولید پتروشیمی کشور افزوده خواهد شد.

وی افزود: صادرات نفت ایران در سال گذشته به بیش از ۳۵ میلیار دلار رسید.

Email
چاپ
آخرین اخبار