به اعتلای کشورمان معتقدیم

مکرون: گزینه اعزام نیرو به اوکراین منتفی نیست

آبتاب امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه روز پنجشنبه بار دیگر از گزینه احتمالی اعزام نیروهای کشورش به اوکراین سخن گفت.
در همین ارتباط یورونیوز نوشت: رئیس‌جمهوری فرانسه در مصاحبه با نشریه «اکونومیست» تاکید کرد که اعزام نیرو‌های نظامی کشورش به اوکراین را منتفی نمی‌داند. سخنان امانوئل مکرون با توجه به عضویت فرانسه در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) حائز اهمیت است. او چند ماه پیش برای اولین بار از گزینه احتمالی اعزام نیرو به اوکراین سخن گفته بود. اظهاراتی که با واکنش تند مسکو روبرو شد.  
مکرون در مصاحبه با نشریه «اکونومیست» تاکید کرد که اعزام نیروهای نظامی کشورش به اوکراین را منتفی نمی‌داند. سخنان امانوئل ماکرون با توجه به عضویت فرانسه در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) حائز اهمیت است.
او چند ماه پیش برای اولین بار از گزینه احتمالی اعزام نیرو به اوکراین سخن گفته بود. اظهاراتی که با واکنش تند مسکو روبرو شد. 
امانوئل ماکرون در پاسخ به پرسش «اکونومیست» گفت: «من هیچ چیز را منتفی نمی‌دانم چون در برابر کسی قرار داریم که هیچ چیز را منتفی نمی‌داند.»
سخنان جدید رئیس‌جمهوری فرانسه در حالی مطرح می‌شود که برخی تحلیلگران بر این باور هستند که روسیه در تدارک عملیات تهاجمی جدید در اوکراین است. عملیات ضدتهاجمی ارتش اوکراین که نزدیک به یک سال پیش آغاز شد دستاورد مشخصی نداشت.
این در حالی است که ارتش روسیه طی روزهای اخیر موفق به پیشروی در برخی از مناطق از خط نبرد در شرق اوکراین شده است.
روسیه هم‌اکنون حدود ۱۸ درصد از خاک اوکراین را تحت کنترل خود دارد. 
رئیس‌جمهوری فرانسه در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: «اگر روسیه تصمیم به پیشروی بیشتر بگیرد به هر حال همه ما باید از خودمان این سوال [اعزام نیرو به اوکراین] را بپرسیم.»
وی افزود که عدم رد گزینه احتمال اعزام نیرو به اوکراین یک «فراخوان بیدارباش راهبردی برای همتایانش» محسوب می‌شود.
امانوئل ماکرون همچنین روسیه را «تهدیدی برای امنیت اروپایی‌ها» و «قدرت بی‌ثبات‌کننده منطقه‌ای» توصیف کرد. وی افزود که پیروزی روسیه در جنگ اوکراین به معنای «عدم وجود امنیت برای اروپایی‌ها» خواهد بود. 
به گفته رئیس‌جمهوری فرانسه کسی نمی‌تواند تضمین کند که روسیه در صورت پیروزی در اوکراین به دنبال تهاجم نظامی به «مولداوی، رومانی، لهستان، لیتوانی و دیگر کشورها» نخواهد بود.
Email
چاپ