به اعتلای کشورمان معتقدیم

هر روز گوشت خوردن عادت سالمی است؟

آبتاب با وجود اینکه تبلیغات گسترده‌ای برای گیاه‌خواری انجام می‌شود، اما هنوز گوشت بخش قابل‌توجهی از رژیم غذایی مردم آمریکا را تشکیل می‌دهد. افراد زیادی تمایل دارند این باور را رواج دهند که مصرف گوشت باعث می‌شود مشکلات گوناگونی در بدن شما ایجاد شود و به‌همین‌خاطر بهترین کار رو آوردن به سبزیجات است. البته، محبوبیت روزافزون رژیم‌های پالئو و کتوژنیک به‌خوبی نشان می‌دهد که به‌این زودی‌ها شاهد حذف گوشت از رژیم غذایی انسان نخواهیم بود.

اما سوال مهمی که مطرح می‌شود در مورد میزان مصرف گوشت است. تا چه میزان گوشت برای بدن ما مفید است و آیا هر روز گوشت خوردن باعث بیماری می‌شود؟

آیا خوردن گوشت برای بدن مشکل‌ ایجاد می‌کند؟

به گزارش گجت نیوز، معیارهای کارشناسان در مورد سالم‌بودن یک عادت غذایی متفاوت است و نمی‌توان پاسخ قطعی داد. هرچند گوشت یک منبع فوق‌العاده برای پروتئین است و تمامی آمینو‌ اسیدهای مورد نیاز بدن را در خود دارد. همچنین در نتیجه مصرف گوشت می‌توان مواد مغذی مورد نیاز بدن همچون ویتامین B12، آهن و زینک را دریافت کرد.

البته پروتئین در گیاهان نیز وجود دارد، اما پروتئین موجود در گوشت حیوانات به‌صورت بسیار بهینه‌تری جذب می‌شود. طرفداران رژیم‌های گیاهخواری مخالف هر روز گوشت خوردن هستند و تاکید می‌کنند که می‌توان تمامی آمینو اسیدهای مورد نیاز بدن را از منابع گیاهی تامین کرد. هرچند که برای اینکار شما باید ترکیبی از چند غذا را مصرف کنید.

البته گوشت فقط مملو از مواد مفید نیست. هر روز گوشت خوردن سبب می‌شود که حجم زیادی از انواع چربی‌ها و کلسترول‌ها وارد بدن شوند. این اتفاق سبب افزایش وزن و بیماری‌های متابولیک خواهد شد. همچنین وقتی صحبت از میزان مصرف گوشت می‌شود، باید به انواع آن نیز اشاره کرد. برخی گوشت‌ها به‌شدت فرآوری می‌شوند.

به‌این معنی که در همان حالت اولیه مملو از مواد افزودنی گوناگون همچون نمک، شکر، نیترات و یا چربی اضافه هستند. اگرچه شما می‌توانید در این حالت نیازهای بدن را تامین کنید، اما قطعا به‌خود آسیب خواهید زد. در واقع وقتی صحبت از هر روز گوشت خوردن می‌شود، باید مشخص کنید که گوشت مصرفی شما در کدام دسته قرار می‌گیرد.

یک سیستم‌ دسته‌بندی گوشت به‌نام NOVA وجود دارد که آنها را بر اساس میزان فرآوری در چهار گروه قرار می‌دهد. در گروه یک سالم‌ترین گوشت‌ها قرار دارند که حداقل فرآوری روی آنها انجام می‌شود و در گروه چهار نیز بیشترین میزان فرآوری و چربی را شاهد هستیم.

به‌عنوان مثال استیک و گوشت مرغ در گروه یک قرار می‌گیرند. در حالی که گوشت خوک دودی، گوشت گاو خشک‌شده و گوشت عمل‌آمده برچسب گروه سوم را به‌خود اختصاص می‌دهند. طبیعتا محصولاتی مثل برگر، هات‌داگ و ناگت نیز در گروه چهار جا می‌گیرند.

باید روزانه چه‌میزان گوشت مصرف کرد؟

از نظر علمی مصرف ۰.۸ گرم پروتئین روزانه در ازای هر کیلوگرم وزن فرد سالم قلمداد می‌شود. این کمترین میزان خوردن گوشت در هر روز است و ممکن است با توجه به عواملی همچون میزان فعالیت یا وضعیت جسمی فرد تغییر کند. به‌طورکلی انجمن‌های سلامتی‌محور آمریکا توصیه می‌کنند که افراد هر هفته ۷۴۰ گرم گوشت قرمز، مرغ و تخم‌مرغ مصرف کنند.

طبیعتا شما مجبور نیستید هر روز گوشت بخورید. اما اگر رژیم غذایی فرد متعادل باشد و نیازهای گوناگون تامین شود، خوردن روزانه گوشت مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اما مشکل اینجاست که آمریکایی‌ها بسیار بیشتر از میزان توصیه‌شده گوشت مصرف می‌کنند.

جامعه سرطان آمریکا اعلام کرده است که هر وعده غذا نباید بیش از ۸۵ تا ۱۰۰ گرم گوشت قرمز داشته باشد. هرچند که مردم این کشور چنین چیزی را قبول ندارند.

به‌همین‌خاطر پزشکان توصیه می‌کنند که پروتئین‌های گیاهی نیز با گوشت قرمز ترکیب شوند تا فرد احساس سیری پیدا کند. همچنین توجه کنید که میزان اعلام شده برای مصرف گوشت به موارد حاضر در گروه اول NOVA محسوب می‌شود. طبیعتا شما نمی‌توانید هر روز سوسیس یا ناگت بخورید و انتظار داشته باشید که در نهایت سالم بمانید.

علاوه بر این، افراد باید توجه ویژه‌ای به موادی داشته باشند که در کنار گوشت مصرف می‌کنند. در واقع باید دقت کرد که میزان مواد دریافت‌شده از کل وعده غذایی در نهایت برای بدن مشکل‌ساز نشوند. بدین ترتیب هر روز گوشت خوردن تحت شرایط خاصی برای بدن ضرر ندارد.

Email
چاپ
آخرین اخبار