به اعتلای کشورمان معتقدیم

۵ درصد از تالاب بین‌المللی گاوخونی آبگیری شد

آبتاب منصور شیشه فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به پایش میدانی تالاب گاوخونی اظهار داشت: بارندگی‌ها در شرق استان سبب شد سیلاب‌های مقطعی به گاوخونی هدایت شود و بر اساس پایش انجام شده ۵ درصد تالاب آبگیری شده است.
به گزارش فارس، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: بارندگی‌ها در شرق استان سبب شد سیلاب‌های مقطعی به گاوخونی هدایت شود و بر اساس پایش انجام شده ۵ درصد تالاب آبگیری شده است.

وی افزود: آبگیری تالاب سبب شد جمعیت پرندگان آبزی و کنار آبزی افزایش پیدا کند و بر اساس سرشماری اولیه هزار قطعه پرنده از جمله فلامینگو‌های صورتی که ویژه این منطقه هستند در تالاب مشاهده شوند.

شیشه‌فروش افزود: حق آبه تالاب گاوخونی ۱۷۶ میلیون مترمکعب است که درخواست اکید از وزارت نیرو داریم به خاطر حفظ حیات تالاب، حق آبه آن داده شود.

وی اضافه کرد: پرندگان آبزی و کنار آبزی، حواصیل، مرغابی، فلامینگو و بیش از ۲۵ گونه پرنده در این تالاب وجود داشت، اما به دلیل اینکه آب زاینده‌رود به گاوخونی نرسید ۹۸ درصد آن خشک شده است.

شیشه‌فروش خاطرنشان کرد: بعضا در طول سال‌های مختلف که سیلاب ایجاد می‌شود، آب‌ها به تالاب هدایت و بخش‌هایی از تالاب آبگیری می‌شود.

تالاب بین‌المللی گاوخونی واقع در شرق اصفهان، یکی از بزرگترین و مهمترین تالاب‌های ایران محسوب می‌شود و در طول تاریخ و پیش از آغاز خشکسالی‌های اخیر علاوه بر ایجاد فضای فرح‌بخش در شرق استان، مامن پرندگان مهاجر و جانوران آبی و منبع درآمد و آسایش ساکنان این منطقه بوده، اما در سال‌های اخیر بدلیل تحقق نیافتن حقابه محیط زیستی آن در معرض خشکی کامل قرار گرفته است.

این تالاب به وسعت ۴۷۶ کیلومترمربع در ۱۶۷ کیلومتری جنوب شرق اصفهان در کنار شهر ورزنه و در مجاورت تپه‌های شنی قرار دارد.

Email
چاپ
آخرین اخبار