به اعتلای کشورمان معتقدیم

وزارت بهداشت: موج آنفلوانزا کاهشی شد

آبتاب رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان این‌که حدود دو تا سه درصد موارد دارای علائم سرماخوردگی، مبتلایان کرونا هستند، گفت: موج آنفلوانزا رو به کاهش است.
به گزارش تسنیم، شهنام عرشی درباره وضعیت شیوع بیماری‌های تنفسی در کشور اظهار کرد: حدود یک ماه است که زیرسویه اومیکرون موسوم به JN۱ در کشور شناسایی شده، اما غالب موارد ابتلا را تشکیل نمی‌دهد. این سویه ۶ ماه در اروپا شیوع داشته و ۶۰ درصد موارد ابتلا به کرونا را در کشور‌های اروپایی تشکیل می‌دهد.
وی افزود: وقتی این سویه در کشور‌های اروپایی شیوع پیدا می‌کند یقیناً به فاصله چند هفته به کشور ما نیز می‌رسد؛ به همین دلیل رصد سویه‌های جدید به طور مداوم در کشورمان انجام می‌شود.

عرشی ادامه داد: از سوی دیگر، تجربه سایر کشور‌ها که این زیرسویه در آن‌ها چندماه است شایع شده، نشان می‌دهد که شیوع این زیرسویه، افزایش آنچنانی موارد ابتلا و بستری را در پی نداشته است، اما سرایت بسیار بالایی دارد، اما شدت بیماری کم است و وقتی افراد به ویروس مبتلا می‌شوند ایمنی نسبی نیز در بدن آن‌ها ایجاد می‌شود.

وی همچنین درباره وضعیت بروز آنفلوانزا نیز بیان کرد: در آذرماه و بهمن ماه دو پیک آنفلوانزا را تجربه کردیم که در گروه‌های حساس که واکسن آنفلوانزا تزریق نکرده بودند ممکن بود تظاهرات بالینی شدیدی نشان دهد.

عرشی افزود: در آذرماه نوع A و در بهمن ماه نوع B آنفلوانزا بیشتر شایع شده بود؛ در آنفلوانزای نوع B ممکن است علاوه بر علائم مشابه سرماخوردگی، علائم گوارشی ماننو تهوع و دل درد و اسهال و … نیز بروز پیدا کند.

وی تصریح کرد: موج آنفلوانزا رو به کاهش و در حال طی کردن روند نزولی است. البته باتوجه به سرمای هوا، ممکن است افراد به سایر ویروس‌های سرماخوردگی نیز مبتلا شوند و بنابراین مردم باید اصول بهداشتی را رعایت کنند.

Email
چاپ
آخرین اخبار