به اعتلای کشورمان معتقدیم

وزیر ارشاد: در دانشگاه هنر‌های ایرانی اسلامی، به جای نظام ترمی و نیم سالی موجود، دوره استاد-شاگردی شروع شود

آبتاب نود و هشتمین جلسه شورای هنر امروز دوشنبه (۹ بهمن) با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای این شورا برگزار شد.
وزیر فرهنگ در این جلسه درباره دانشگاه هنر‌های ایرانی اسلامی استاد محمود فرشچیان گفت: تصمیم بر این شد به جای نظام ترمی و نیم سالی موجود، دوره استاد_ شاگردی شروع شود که این موضوع در دفترچه انتخاب رشته هم قرار گرفته است.

وی در عین حال تصریح کرد: البته باید بررسی کنیم برآوردی از موفقیت یا عدم موفقیت این طرح وجود دارد یا خیر تا درباره تغییر در این شیوه بتوانیم بهترین تصمیم را بگیریم.

وی افزود: هنر در وزارت آموزش و پرورش سه ساحت مهم دارد؛ آموزش رسمی از ابتدایی تا متوسطه، کانون‌های فرهنگی و تربیتی و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان که البته در کنار این سه بخش ظرفیت‌هایی همچون هنرستان هنر‌های زیبا و … هم وجود دارد

اسماعیلی تصریح کرد: دغدغه همه ما ارتقای حوزه آموزش‌های هنری است، برای تدوین سند جامع هنر در آموزش و پرورش فرصتی باید تعیین شود که دبیر شورای هنر و سایر مسئولان نیز در این راستا باید مساعدت‌های لازم را انجام دهند چرا که ظرفیت‌های آموزش و پرورش در تحقق اهداف شورای هنر نقش به‌سزایی دارد.

وزیر فرهنگ درباره جشنواره‌های برگزار شده به مناسبت فجر انقلاب نیز گفت: جشنواره شعر را هم امسال به شکلی ویژه برگزار می‌کنیم و کار بزرگی صورت گرفته است و نمایشگاه مد و لباس نیز برگزار شد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: جشنواره پژوهش فرهنگی را بعد از چند سال برگزار کردیم که بازتاب خوبی نیز داشت در همین راستا نیز کتاب پیمایش ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان هم آماده است که کار مهمی به‌شمار می‌آید.

اسماعیلی با بیان اینکه در حوزه موسیقی کار‌های بزرگی انجام شده است، گفت: روش ما این است که اهدای نشان درجه یک هنری در جشنواره‌ها صورت گیرد در حالی که در گذشته چنین رویه‌ای حاکم نبود.

در ادامه جلسه گزارش آموزش و پرورش درباره فعالیت‌های هنری این وزارتخانه ارائه و درباره اقدامات فرهنگی هنری انجام شده در مدارس و کانون‌های فرهنگی هنری بحث و تبادل نظر شد.

محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی نیز گزارشی درباره جشنواره فیلم فجر ارائه کرد و گفت: سیاستگذاری دولت مردمی را در جشنواره فیلم فجر امسال می‌توان دید؛ ۱۱۶ اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شده بود که حدود ۷۵ درصد آن توسط بخش خصوصی ساخته شده است.

وی با بیان اینکه در این دوره از جشنواره فیلم فجر ۶۲۱ اثر از کشور‌های مختلف برای دبیرخانه جشنواره ارسال شد، افزود: در این دوره حضور فیلم‌سازان جوان چشمگیر است.

خزاعی ادامه داد: در این دوره از جشنواره تنوع موضوع بسیار خوبی را شاهد هستیم. تقریبا فیلم‌های سیاه نمایی و تلخ نداریم؛ علاوه بر آن برای اولین بار فیلم درباره قصاص داریم. در حوزه مقاومت، فرزند آوری، نقش شهید احمد کاظمی پس از زلزله بم، واقعه کربلا و امام رضا (ع) آثاری در این دوره از جشنواره به نمایش درخواهد آمد.

در ادامه این جلسه نیز معاونت‌های مختلف گزارش‌هایی از روند برگزاری جشنواره‌های فجر ارائه کردند.

Email
چاپ
آخرین اخبار