به اعتلای کشورمان معتقدیم

وداع غمبار دختران صنف ششم افغان با مکتب در دو سالگی ممنوعیت طالبان

آبتاب بیش از دو سال می‌شود که حکومت طالبان دختران افغان را از تحصیل در مقاطع بالاتر از صنف ششم منع و افغانستان را به تنها کشوری در جهان تبدیل کرده است که مانع تحصیل دختران می‌شود. 
به گزارش یورونیوز، یک دختر ۱۳ ساله افغان به نام بهاره رستم روز ۱۱ دسامبر آخرین حضور خود سر کلاس درس را در مکتب بی‌بی راضیه در کابل گذراند، با این تفاوت که خودش می‌دانست که آن روز به معنی پایان مسیر او در زمینه یادگیری رسمی است و تا زمانی که حکومت طالبان بر سر کار باشد احتمالا بعید است که او دوباره پا در کلاس درس بگذارد.
یک ماه پس از خروج کامل نیروهای نظامی ایالات متحده و ناتو از کشور افغانستان و پشت سر گذاشتن دو دهه جنگ، طالبان در سپتامبر سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که دختران دیگر اجازه تحصیل در مقاطع بالاتر از پایه ششم را نخواهند داشت.
طالبان در دسامبر ۲۰۲۲ این ممنوعیت تحصیلی را به دانشگاه ها هم تعمیم دادند.
مقامات طالبان حتی به واکنش‌های جهانی در تقبیح این ممنوعیت‌ها نیز اعتنا نکردند و هشدارهای جامعه جهانی در عدم به رسمیت شناخته شدن خود به عنوان حاکمان مشروع افغانستان را نادیده گرفتند.
طالبان: دختران آزادند به مدارس دینی بروند
روزا اوتونبایوا، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد هفته گذشته ابراز نگرانی کرد که هر روزی که می‌گذرد یک نسل از دختران افغان عقب می‌مانند.
یکی از مقامات وزارت معارف طالبان هفته گذشته اعلام کرد که دختران افغان در هر سنی مجاز به تحصیل در مدارس دینی هستند. این مدرسه‌های دینی از دیرباز و به طور سنتی فقط پسرانه بوده است.
اما خانم اوتونبایوا گفت که با این حال باز هم مشخص نیست که چه برنامه درسی به آن‌ها آموزش داده می‌شود و آیا مطالب تعلیمی با استاندارد‌ها و دروس امروزی مطابقت دارد یا خیر.
بهاره به کتاب‌های درسی خود در خانه‌ زل زده است. او به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت:
«فارغ التحصیل شدن (از کلاس ششم) یعنی ما باید به کلاس هفتم برویم. اما همه همکلاسی‌های من گریه می‌کردند و بسیار سرخورده و ناامید هستیم.»
در مدرسه بی‌بی راضیه حتی جشن فارغ التحصیلی دختران هم برگزار نشد.
در بخشی دیگر از کابل، دختری ۱۳ ساله به نام ستایش صاحب‌زاده از خود می‌پرسد که اصلا چه آینده‌ای برای او رقم می‌زند. او ناراحت است که چرا دیگر نمی تواند برای رسیدن به آرزوهایش به مدرسه برود.
او گفت: «من نمی توانم روی دو پای خودم بایستم. می خواستم معلم شوم. اما حالا نمی‌توانم درس بخوانم، نمی‌توانم به مدرسه بروم.»
یک تحلیلگر به نام محمد سلیم معتقد است که محروم کردن زنان و دختران از تحصیل برای افغانستان فاجعه‌بار خواهد بود. او به آسوشیتدپرس گفت: «همه می‌دانیم که افراد بی سواد هرگز نمی توانند آزاد و مرفه باشند.»
طالبان زنان را از حضور در بسیاری از مکان‌های عمومی و بیشتر مشاغل منع کرده‌اند و آن‌ها را در خانه‌هایشان محدود کرده‌اند.
Email
چاپ
آخرین اخبار