به اعتلای کشورمان معتقدیم

دلایل افزایش خطر مرگ‌ ناشی از حمله قلبی در زنان

آبتاب زنان دو برابر بیشتر از مردان در معرض خطر «مرگ» ناشی از حملات قلبی هستند و این امر دلایل مختلفی دارد.

ایسنا به نقل از ایندیپندنت نوشت: متخصصان می‌گویند: میانگین سنی اولین حمله قلبی در زنان، ۷۲ سال است. این میانگین در مردان ۶۵.۶ سال گزارش می‌شود. با این حال، میانگین حمله قلبی در زنان با سنین پایین‌تر رو به افزایش است.

گسترش بروز حمله‌های قلبی در افراد جوان می‌تواند به عواملی مانند بالا بودن کلسترول، فشارخون بالا و سیگار کشیدن بستگی داشته باشد. برخی از عوامل دیگر که خطر ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می‌دهند، عبارتند از ابتلا به دیابت، چاقی و فعالیت بدنی نداشتن.

به گفته متخصصان، زنان دو برابر مردان در معرض خطر مرگ ناشی از حملات قلبی‌ هستند و این امر دلایل مختلفی دارد. یکی از این دلایل، این است که خطر حمله قلبی بیشتر به مردان نسبت داده شده است و به دلیل همین فقدان یا کمبود آگاهی، احتمالا درمان و پیشگیری در زنان به تعویق می‌افتد.

زنانی هم که نقش مراقبت‌کننده دارند، اغلب نشانه‌های سلامتی خود را نادیده یا دست‌کم می‌گیرند در نتیجه کمتر به پزشک رجوع می‌کنند. در مقایسه با مردان، بیشتر احتمال می‌رود که زنان پس از حمله قلبی دچار مشکلات مربوط به سلامتی شوند.

توصیه متخصصان این است که زنان هم نشانه‌های مربوط به حمله قلبی را جدی بگیرند و بدون تاخیر به پزشک و متخصص رجوع کنند. متخصصان امور بهداشت و پزشکی به نشانه‌های مشابهی در زنان و مردان مبتلا به حمله قلبی اشاره می‌کنند. با این حال، در زنان نشانه‌های بیشتری وجود دارد که شایع‌تر است.

یکی از این نشانه‌ها درد قفسه سینه است. البته احتمال حمله قلبی بدون درد قفسه سینه وجود دارد. این درد ممکن است علاوه بر قفسه سینه در قسمت بالای شکم نیز احساس شود. در زنان، احساس سنگینی شایع‌تر است و اغلب آن‌ها می‌گویند که انگار فیلی روی قفسه سینه‌شان نشسته است.

پوست عرق‌ کرده و مرطوب، سرگیجه، خستگی مفرط، غش کردن، حالت تهوع یا استفراغ، درد در فک، گردن یا قسمت بالای کمر و تنگی نفس از دیگر نشانه‌های حمله قلبی در زنان است.

نشانه‌های حمله قلبی ممکن است چند دقیقه یا چند ساعت طول بکشد. اگر با کسی باشید که علامت‌های حمله قلبی را بروز می‌دهد، باید فورا با اورژانس تماس بگیرید. حتی اگر کاملا مطمئن نیستید که حمله قلبی رخ داده است، بهتر است به متخصصان درمانی اطلاع دهید.

Email
چاپ
آخرین اخبار