به اعتلای کشورمان معتقدیم

اگر پیش از این درخت کاشته شده بود، امروز نگران تعطیلی مدارس نبودیم

آبتاب– وزیر آموزش و پرورش گفت: اگر ۲۰ سال گذشته کاشت یک میلیارد درخت شروع شده بود، امروز بنده پر از غصه نبودم که چرا مدرسه ابتدایی غیرحضوری شده است.

به گزارش تسنیم، رضا مراد صحرایی امروز در مراسم نمادین طرح هر مدرسه یک نهالستان در دبیرستان البرز اظهار کرد: امروز نیاز جدی جامعه ایران، اتحاد، انسجام، هماهنگی و همکاری و در یک کلام با هم بودن است، همچنین مدرسه نقطه تماس تمام ارکان حاکمیت است.

وی افزود: مدرسه مکانی است که همه با اعتماد فرزند خود را به آنجا می‌سپارند و اولیای مدرسه و والدین دانش‌آموزان در مدرسه همه چیز را کنار گذاشته و وجه مشترک تمام آنها آینده فرزندان است.

صحرایی گفت: ساختن آینده زمانی موفق خواهد بود که بذر آن در مدرسه کاشته شود، رفتارهای خوب از سنین پایین بهتر آموخته می‌شود و اینکه از مدرسه به دنبال سرسبز کردن ایران هستیم یک اقدام امیدآفرین است.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: اگر ۲۰ سال گذشته کاشت یک میلیارد درخت شروع شده بود، امروز بنده پر از غصه نبودم که چرا مدرسه ابتدایی غیرحضوری شده است، اگر آن ایام درخت کاشته شده بود، محیط زیست را حفظ و قانون را از کودکی آموخته بودیم و امروز مدرسه ما غیرحضوری نشده بود.

صحرایی با اشاره به اینکه سند تحول بنیادین ۱۲ ساله شده است و در ۶ ساحت تربیت همه‌جانبه فرزندان ایران را هدف‌گذاری کرده است، بیان کرد: کاشت درخت در هر ۶ ساحت، سند تحول بنیادین یک اقدام تحولی است؛ به عنوان مثال از ساحت تربیت دینی، عبادی، اعتقادی و اخلاقی یک سنت حسنه است؛ امروز هر آسیبی که دیده‌ایم به دلیل بی‌توجهی به سند تحول بنیادین است.

وی بیان کرد: در سند تحول بنیادین، ویژگی‌های مدرسه مطلوب نظام ترسیم شده است و تأکید دارد که مدرسه نقطه اتکای دولت و ملت در رشد و تعالی کشور است؛ از سوی دیگر اگر وضعیت محیط زیست کشور خوب باشد، پیشرفت در تمام ساحت‌ها دقیق‌تر و ماندگارتر خواهد بود، این دولت نشان داده که دولت کارهای بزرگ است و دولت تعارف و عبور سرسری از کنار حادثه‌ها و مشکلات بزرگ نیست.

وزیر آموزش و پرورش افزود: ۴ میلیارد درختی که در این دولت نشانه‌گذاری شده است نشان‌دهنده بلند همتی دولت مردمی است و مدارس به عنوان پایگاه ساختن و پرورش یافتن نهال‌ها در این کار بزرگ نقش‌آفرینی و فرهنگ‌سازی خواهند کرد، اگر کاری به فرهنگ تبدیل شود ماندگار خواهد شد و ساختن فرهنگ و نهادینه کردن این رفتار خوب در کودکان، ضامن محیط زیست با شکوه و سرسبز برای آینده ایران است.

وی بیان کرد: تا به امروز بیش از ۳۶۰ میلیون نهال کاشته شده است و این نشان می‌دهد اگر اراده‌ها در کنار هم قرار بگیرند، غیرممکن‌ها، ممکن خواهد شد.

طرح کاشت یک میلیارد درخت در ایران نیز از رویکردهای مهمی است که به منظور احیای جنگل‌ها، تلطیف هوا، کاهش اثر گازهای گلخانه‌ای، تولید اکسیژن، حفاظت از منابع آب و خاک، نفوذپذیری آب، جذب دی اکسید کربن و گرد و غبار دنبال می‌شود. هدف از اجرای این طرح این است که هر سال با کاشتن ۲۵۰ میلیون نهال، تا چهار سال آینده یک میلیارد درخت در ایران کاشته شود.

Email
چاپ
آخرین اخبار