به اعتلای کشورمان معتقدیم

هنری کیسینجر درگذشت

آبتاب– هنری کیسینجر، وزیر خارجه پیشین ایالات متحده و مشهورترین دیپلمات آمریکایی، چهارشنبه هشتم آذرماه در ۱۰۰ سالگی درگذشت. هنری کیسینجر در دوران وزارت خارجه خود نقش مهمی در رخدادهای بزرگ جهانی از جمله خروج آمریکا از جنگ ویتنام، برقراری روابط دیپلماتیک با چین و کاهش تنش با اتحاد جماهیر شوروی برعهده داشت. کیسینجر یکصد سال پیش در خانواده‌ای یهودی در آلمان به دنیا آمد و پیش از آغاز جنگ جهانی به همراه خانواده‌اش به ایالات متحده گریخت. او توانست در حوزه روابط بین الملل از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شود.

کیسینجر در دوران وزارت خارجه خود نقش مهمی در رخدادهای بزرگ جهانی از جمله خروج آمریکا از جنگ ویتنام، برقراری روابط دیپلماتیک با چین و کاهش تنش با اتحاد جماهیر شوروی برعهده داشت.

آقای کیسینجر وزیر خارجه وقت ایالات متحده در سال ۱۹۷۳ به همراه له دوک توو، همتای ویتنام شمالی به دلیل توافق برای پایان دادن به جنگ ویتنام برنده جایزه صلح نوبل شدند. اما به رغم امضای توافق، جنگ دو سال بعد ادامه یافت.

در دولت ریچارد نیکسون، هنری کیسینجر وزیر خارجه بود و رویکرد هردوی آنها به رویدادهای جهانی، در چارجوب جنگ سرد بود. آمریکا به عنوان یکی از دو قطب اصلی در آن دوران در برابر اتحاد جماهیر شوروی قرار داشت.

هنری کیسینجر در این دوران در تحولات دیگری همچون جنگ ۱۹۷۳ یوم کیپور بین مصر و اسرائیل و همچنین جنگ بین هند و پاکستان در سال ۱۹۷۱ نقش ایفا کرد.

آقای کیسینجر همچنین در اوج جنگ سرد، طراح اصلی برقراری رابطه آمریکا و چین بود.

او حتی پس از کناره‌گیری از دولت آمریکا، نقش سیاستمدار ارشد حزب جمهوری‌خواه را در عرصه سیاست خارجی به عهده داشت.

شرکت مشاوره کیسینجر خبر در گذشت این دیپلمات آمریکایی را اعلام کرد.

Email
چاپ