به اعتلای کشورمان معتقدیم

سایت وابسته به دفتر تنظیم و نشر آثار امام: امام هیچگاه حضور بزرگان در جبهه ها را منع نمی کرد

آبتاب– کیهان به نقل از فرزند آیت الله مصباح یزدی در توجیه اینکه چرا ایشان در طول ۸ سال دوران جنگ در جبهه‌ها حضور نیافته نوشته است: آیت الله مصباح از امام درباره رفتن به جنگ سوال کرد. امام فرمودند هر وقت من رفتم جبهه شما هم بروید.
به گزارش جماران، سایت وابسته به دفتر تنظیم و نشر آثار امام خمینی ادعای کیهان مبنی بر اینکه مصباح پس از عدم اجازه امام، راهی جبهه نشده است را رد کرد. در یادداشت این وبسایت آمده است: آقای مصباح یزدی را که در زمان شروع جنگ یک روحانی ۴۷ ساله بوده اند از جنبه های مختلف به لحاظ موقعیت علمی و اجتماعی و یا شرایط سنّی و یا دارابودن مسئولیت مهم حکومتی نمی توان مهمتر از شخصیت های روحانی برجسته ای دانست که در آن زمان به مراتب معنون تر و یا معمّرتر از وی بوده اند و علی رغم شرایط سنّی و دیگر محدودیت ها و یا مسئولیت ها بارها در جبهه های جنگ حاضر شده و در پشت جبهه ها نیز در سنگرهای مختلف به حمایت از رزمندگان و حمایت از دفاع مشروع مردم ایران پرداخته اند، ضمن اینکه این بزرگان در رابطه مستمر کتبی و یا حضوری متعدد با امام خمینی بوده اند.

شخصیت هایی نظیر حضرات آقایان: مشکینی، منتظری، فاضل لنکرانی، سید اسدالله مدنی، سید عبدالحسین دستغیب، سید روح الله خاتمی، محمد صدوقی، یوسف صانعی، اشرفی اصفهانی، جوادی آملی، رئیس جمهور وقت (آیت الله خامنه ای)، رئیس مجلس وقت (هاشمی رفسنجانی)، آیت الله موسوی اردبیلی (رئیس دیوان عالی کشور) و ده ها تن از دیگر مجتهدان دارای سوابق علمی و انقلابی.

نکته جالب توجه اینکه امام خمینی نه تنها هیچ گاه از حضور این بزرگان حوزه و روحانیت و یا روحانیون برجسته دارای مقامات مهم حکومتی در جبهه ها منع نمی کرد، و نه تنها از گزارشات شفاهی و کتبی آنان بعد از بازگشت از جبهه ها تقدیر می کرد و ترتیب اثر می داد، بلکه بارها در سخنرانی های خویش حضور علما در جبهه ها را حجتی بر حقانیت دفاع مقدس ایران در برابر متجاوزان و نشانی از وظیفه شناسی و همراهی علمای دین و روحانیت با مردم ذکر کرده و به آن بالیده است. 

در این نسبت خلاف واقع، گفته شده است که امام فرمودند هر وقت من رفتم جبهه شما هم بروید! در حالی که امام خمینی جدای از اینکه به واسطه شرایط ویژه کشور و نقش منحصر به فرد ایشان به عنوان رهبر انقلاب و نظام که قطعاً کسی حضور مستقیم ایشان در خطوط جنگ را مجاز نمی شمرد، در نوبت های مکرر از اینکه به واسطه کهولت سن و ضعف ناشی از بیماری قلبی نمی تواند در جبهه ها حاضر شده و حتی همدوش رزمندگان بجنگد اظهار نارضایتی کرده است: 

از دیدگاه امام خمینی هرکسی توفیق شرکت در جنگ را ندارد! 

ایشان فرموده است: «شما باید خدا را شکر کنید که این عملیات اسلامى به دست شما اجرا مى‌شود، هرکس توفیق این عمل را ندارد. امروز صبح بعد از ملاقات با تنى چند از پاسداران به این فکر افتادم که‌ اى کاش من هم یک پاسدار بودم، اینها چه مى‌کنند و من چه کار. آنها مى‌روند با دشمن اسلام مى‌جنگند و من در اینجا هستم و نمى‌توانم. شما قدر خودتان را بدانید – صحیفه امام ج۱۵ ص ۴۹۶.

Email
چاپ
آخرین اخبار