به اعتلای کشورمان معتقدیم

وقتی گلپر می خوریم چه اتفاقی در بدنمان می افتد؟

آبتابدکتر حسین باخدا- گلپر گیاهی چند ساله از تیره جعفری است که بیشتر در نقاط مرتفع کوهستان های ایران و نقاط دیگر می روید، با ریشه های ضخیم و برگ های کاملا بریده که پیشینیان برای آن خواص بسیاری شمرده اند، از جمله اینکه موجب نیروی بدن می شود ولی متاسفانه زیاد مورد توجه قرار نگرفته است. گلپر گیاهی است که تا ارتفاع ۱۵۰-۲۰۰ سانتی متر رشد می کند. گل های آن سفید و به صورت چتر در انتهای ساقه های گل دهنده در قسمت بالای گیاه ظاهر می شود. برگ های آن با چاک های عمیق به شکل پنجه غاز، شبیه برگ آنژلیکا، به طوری که این چاک ها برگ را به چند نیمه برگ تقسیم می کند و هر نیمه برگ نوک تیز و دندانه دار است. این گیاه و عصاره های آن از زمان پالئولیس (۵۰،۰۰۰ سال پیش) مورد استفاده بشر بوده است. دانه های گیاه گلپر ادویه ای است که برای پخت و پز استفاده می شود. 
۱. گلپر یک آنتی اکسیدان است: استرس اکسیداتیو در افرادی که تحت آنژیوگرافی عروق کرونر قرار دارند، به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. استرس اکسیداتیو عدم‌تعادل بین رادیکال‌های آزاد و آنتی اکسیدان‌ها در بدن است، رادیکالهای آزاد عامل بسیاری از بیماریهای مهم مانند بیماری پارکینسون، سرطان و آلزایمر هستند. آنتی اکسیدان مانند جارو در برابر رادیکال های آزاد عمل می کنند و باعث از بین بردن رادیکال های آزاد و نوسازی سلول های تخریب شده، میشوند. پس نتیجه میگیریم مصرف گلپر به پیشگیری از بیماری پارکینسون، سرطان و آلزایمر کمک می کند.
۲. گلپر ضد التهاب است: گلپر خواص ضد التهابی قطعی را نشان میدهد، بنابراین برای درمان بیماری هایی مانند آرتروز و نقرس مفید است. 
۳. گلپر خاصیت ضد درد دارد: گلپر خاصیت ضد درد خوبی دارد و استفاده از آن برای درمان زخم های پوستی توصیه می شود. 
۴. گلپر درمانگر بیماری قارچی است: گلهای گلپر را روی ناحیه آسیب دیده بمالید. بگذارید خشک شود. این کار را دو بار در روز انجام دهید تا عفونت تحت کنترل قرار گیرد. این می تواند پای ورزشکاران و افراد دیابتی را درمان کند.
۵. گلپر ضد میکروب است: استفاده از ضد میکروب ها به متوقف کردن رشد میکروارگانیسم ها کمک میکند. میتوانید از عصاره گلپر به عنوان آنتی بیوتیک استفاده کنید. این محلول را در مکانهایی که میکروارگانیسم ها رشد می کنند بکار ببرید.
۶. گلپر در درمان تشنج مؤثر است: این گیاه در درمان تشنج بسیار مؤثر است که این به دلیل وجود تریپن ها ، ترپنوئیدها و آلکالوئیدها است.
Email
چاپ
آخرین اخبار