به اعتلای کشورمان معتقدیم

وزیر بهداشت:‌ گیاهان دریایی به چرخه تولید دارو وارد شدند

آبتاب بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت با بیان اینکه برای اولین بار از گیاهان دریایی در تولید دارو و مکمل استفاده و برخی از محصولات آن رونمایی شده است، گفت: برخی از انواع گیاهان دریایی، خواص دارویی دارند که شرکت‌های دانش بنیان، فعالیت خود را در زمینه تولید و فراوری آنها آغاز کرده‌اند.
به گزارش فارس؛ بهرام عین اللهی، در حاشیه دومین «ایده بازار ملی فناوری سلامت» در مرکز همایش های بین المللی رازی تهران با اشاره به ظرفیت های بالای کشور در حوزه گیاهان دارویی گفت: متأسفانه تا کنون استفاده چندانی از این ظرفیت عظیم نشده است؛ در حالی که هر کدام از این گیاهان دارویی می توانند بسیاری از مشکلات را حل کنند و منشأ ساخت دارو باشند.

وزیر بهداشت، گیاهان دارویی را منشأ تولید بسیاری از محصولات با کیفیت حوزه سلامت  دانست و گفت: از توانمندی‌های کشورما، گیاهان دارویی متعدد و متنوع و کاربرد و اثربخشی آنها در درمان بسیاری از بیماری‌هاست.

عین اللهی با بیان اینکه شرط ورود گیاهان دارویی و داروهای گیاهی به بازار، تاییدیه سازمان غذا و داروست، گفت: آشنایی جامعه پزشکی با کاربرد محصولات تایید شده در حوزه طب سنتی بیش از گذشته افزایش یافته است.  

وی به فعالیت ۸ سلامتکده طب سنتی در کشور اشاره و خاطرنشان کرد: تعداد این سلامتکده ها به تدریج افزایش می یابد. در هر یک از این سلامتکده ها پزشک متخصص طب ایرانی حضور دارد و داروخانه ای با  محصولات طب ایرانی دائر است. همنین میزان مصرف داروهای گیاهی در این سلامتکده ها بر اساس یافته ها و‌شواهد علمی مشخص شده و بر تعادل در مصرف این محصولات نظارت می شود.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در کشور ما نور آفتاب به میزان کافی وجود دارد و تابش نور مستقیم آفتاب و همچنین برخی عوامل شغلی، عوارض پوستی را برای برخی افراد  ایجاد می‌کند که خوشبختانه در این دوره از فن بازار سلامت، محصولات مؤثری در زمینه سلامت پوست از جمله پمادهایی با منشا گیاهان دارویی تولید و عرضه شده است.

عین اللهی با تاکید بر اهمیت حفظ و ارتقای سلامت جامعه عنوان کرد: در وزارت بهداشت، تولید دارو از گیاهان دارویی به طور  اصولی و علمی دنبال می‌شود؛ به این معنا که محصولات و فرآورده‌هایی از این دست پس از تاییدیه‌های مربوطه از سوی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و همچنین سازمان غذا و دارو وارد بازار می شوند.

وی با بیان اینکه برای اولین بار از گیاهان دریایی در تولید دارو و مکمل استفاده و برخی از محصولات آن در این رویداد رونمایی شده است، گفت: برخی از  انواع گیاهان دریایی، خواص دارویی دارند که  شرکت‌های دانش بنیان،  فعالیت خود را در زمینه تولید و فراوری آنها آغاز کرده‌اند.

به گفته وزیر بهداشت سرمایه گذاران می‌توانند در زمینه محصولات سنتی و گیاهی شرکت‌های دانش بنیان سرمایه گذاری کنند و  وزارت بهداشت نیز از تجاری سازی هر داروی گیاهی که به تایید سازمان غذا و دارو رسیده باشد و  نیز عرضه آنها در داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها حمایت می کند.

عین اللهی افزود: برای التیام زخم‌های دیابتی و درمان بیماران دیابتی، داروهای گیاهی متعددی تولید شده و با توجه به شیوع بالای دیابت در کشور، این داروها پس از تایید سازمان غذا و دارو، مورد حمایت وزارت بهداشت واقع می‌شوند.

وزیر بهداشت با اشاره به مطلوبیت ترویج استفاده از گیاهان دارویی و داروهای گیاهی گفت: رتبه ایران در حوزه طب سنتی در دنیا مناسب است؛ اما برخلاف تصور رایج، برخی کشورها مانند آمریکا، چین و هند از حیث زمینه مصرف گیاهان دارویی و داروهای گیاهی رتبه‌ای بالاتر از  ایران دارند.

عین اللهی تصریح کرد: باید در خصوص مصرف صحیح گیاهان دارویی و داروهای گیاهی در کشور فرهنگسازی کنیم تا هر دو گروه داروهای شیمیایی و گیاهی به میزان لازم و به طور متعادل و اصولی مصرف شوند.

Email
چاپ
آخرین اخبار