به اعتلای کشورمان معتقدیم

نامه سید محمد خاتمی به دبیرکل سازمان ملل: جنایت اسرائیل علیه بشریت و نسل‌کشی را متوقف کنید

آبتاب سید محمد خاتمی در نامه‌ای خواستار به کار بردن تمام همت و تلاش دبیرکل سازمان ملل متحد درخصوص فجایع انسانی در جنگ غزه به حکم مسؤولیت سنگین وی شد.

عالیجناب آنتونیو گوترش، دبیرکل محترم سازمان ملل متحد

با احترام

فاجعه بزرگ انسانی که این روز‌ها در غزه شکل گرفته است، جلوه‌ای دیگر از تضییع تاریخی حقوق ملت مظلوم فلسطین و اعمال صریح زور علیه صاحبان اصلی سرزمین‌های اشغال شده توسط حاکمان اسرائیلی است.

این روز‌ها مستمراً نه تنها زنان و مردان بی گناه و جوانان و کودکان بی پناه از سوی این قدرت جبار به خاک و خون کشیده می‌شوند، بلکه بیمارستان ها، مراکز آموزشی و درمانی و امداد رسانی، مسجد‌ها و کلیسا‌ها نیز از حمله‌های وحشیانه و ویرانگر در امان نیستند.

اقدامات اسرائیل نقض بدیهی‌ترین قوانین جنگ و مبانی حقوق بین الملل بشر دوستانه و مصداق آشکار جنایت علیه بشریت، نسل کشی و پاکسازی قومی است.

آقای دبیر کل!

رهبران اسرائیل در همین شرایط نگران کننده با بی‌پروایی به برخورد‌های نژاد پرستانه خود در برابر قربانیان فلسطینی افتخار می‌کنند. آنان نه به قطعنامه‌های مصوب در سازمان ملل متحد خود را متعهد می‌دانند و نه حتی پایبند به پیمان‌های نابرابری هستند که با رهبران فلسطین امضا کرده‌اند. هر روز جنایتی علیه یک ملت آواره از سوی آنان در حال وقوع است و سرزمین‌های اندک نیز در حال تصاحب و تاراج توسط آنان است. چنین اقدامات غیرقانونی با این هدف صورت می‌گیرد که حق مردم فلسطین برای داشتن یک کشور آزاد و مستقل را تضییع کند.

با تشکر از موضع گیری شجاعانه اخیرتان در برابر این فاجعه جهانی، انتظار دارم که بنا به مسئولیت سنگینی که از سوی ملت‌ها به عهده‌تان گذاشته شده است، همت و تلاش عملی خود را برای تحقق فوری امور زیر بکار گیرید:

۱- قطع فوری حملات علیه مردم مظلوم غزه و دیگر سرزمین‌ها و آتش بس بسیار سریع و جلوگیری از تداوم این فاجعه انسانی.

۲- فراهم آوردن امکان دسترسی سریع و کافی به ابتدائی‌ترین امکانات زندگی برای مردم داغدار و آسیب دیده غزه.

۳- تمهید زمینه برای برداشتن گامی عملی به سوی صلح عادلانه و تامین حقوق پایمال شده فلسطینیان از طریق الزام به اجرای کامل قطعنامه‌های شورای امنیت و مصوبه‌های سازمان ملل متحد؛ فرایندی که مرتبا از سوی اسرائیل نقض شده و مورد بی اعتنائی قرار گرفته است.

۴- فراهم آوردن مقدمات محاکمه و برخورد جدی با عاملان جنایت علیه بشریت و نسل کشی و جنایات جنگی.

با احترام مجدد
سیّد محمّد خاتمی

Email
چاپ
آخرین اخبار