به اعتلای کشورمان معتقدیم

سید حسن خمینی: برای‌ اولین بار مظلومیت مدافعانه فلسطینی‌ ها به‌ مظلومیت مهاجمانه تبدیل شده است

آبتاب– حجت‌الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی طی سخنانی در آیین رونمایی از کتاب «به روایت دیگران» یادبود مرحوم حسین عبداللهی مدیرمسئول فقید روزنامه آرمان ملی، گفت: عملیات طوفان الاقصی کار بسیار بزرگی است‌ و برای‌ اولین بار است که مظلومیت مدافعانه فلسطینی‌ها به‌ مظلومیت مهاجمانه تبدیل شده است. همچنین، این اتفاق که انحصار رسانه شکسته و مظلوم هم دارای تریبون شده و می‌تواند صدایش را برساند، توان ظالمان را به شدت‌ پایین آورده و حتی در خود رسانه‌های غرب، اروپا و آمریکا آن گونه که سابقاً از یک کشته، کشته‌ها ساختند، الآن نمی‌توانند حرفی بزنند؛ چرا که علاوه بر عقلایشان، رسانه‌ها هم به میدان می‌آیند و شبکه‌های اجتماعی هم وارد می‌شوند.

یک زمانی امپراتوری رسانه‌ای جهان در اختیار چند خبرگزاری خاص بود.

به راحتی جای خادم و خائن عوض می‌شد.

وجود شبکه‌های اجتماعی فضای کار رسانه را بسیار متفاوت از قبل کرده‌ است.

یادگار امام یادآور شد: یک زمانی شاید امپراتوری رسانه‌ای جهان در اختیار چند خبرگزاری خاص بود که با استفاده از انوع روش ها مطالب را قلب می‌کردند؛ به‌ گونه‌ای که به راحتی جای خادم و خائن عوض می‌شد. البته در این زمینه باید توجه داشت که ممکن است برای کسانی که موضوع خبر هستند نتوانید حقیقت را قلب کنید، ولی برای‌ مخاطبانی که بیرون هستند می‌توان حقیقت را قلب کرد.
وی با اشاره‌ به ارزان شدن توزیع خبر در دنیای امروز، اظهار داشت: وجود شبکه‌های اجتماعی فضای کار رسانه را بسیار متفاوت از قبل کرده‌ است؛ به این معنا که همه شهروندان می‌توانند پیرامون یک سوژه کار خبری کنند.
سید حسن خمینی با اشاره به کارنامه مدیرمسئول فقید «آرمان ملی» یادآور شد: آقای عبداللهی یکی از کسانی بود که با احساس وظیفه در روزگاری که صدایی نبود یا برخی صداها کم بود یا احساس می‌کرد لازم است به وسیله رسانه این صدا را به گوش کسانی برساند، آستین همت بالا زد. او تقریباً از هیچ شروع کرد و کار خود را پیش برد و در یک مقطعی روزنامه آرمان بسیار ارزشمند و تأثیرگذار شد؛ تا آخر هم در این مسیر ثابت قدم ماند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عملیات طوفان الاقصی، گفت: امروز یکی از بحث‌هایی که در رابطه با رسانه‌ها باید صحبت‌ کرد، بحث فلسطین است. یک زمان هیچ رسانه‌ای نبود که اخبار این قطعه مظلوم از دنیا را پوشش‌ بدهد و همه امکانات رسانه ای در اختیار امپراتوری خبری بود؛ مسلمانان از اعماق جان می‌سوختند، ولی جهان یک‌طرفه اتفاقات را می‌دید؛ ۵۰ سال ظلمی که به مسلمانان فلسطین می‌شد، در قالب نوعی شعبده بازی رسانه‌ای غربی‌ها گم بود‌. آنها پدیده ی «سامی ستیزی» و اتفاقاتی که هیتلر رقم زده بود را عَلَم کرده بودند و با اتکا به آن، هرکسی در هر جایی علیه آنان حرف می‌زد و اعتراض می کرد که یهودی‌ها مسلمانان را می‌کشند، می‌گفتند شما ضد یهودی هستید.

نسبت به اتفاقات غزه باید بسیار با دقت، حکمت و شجاعت تدبیر شود

یادگار امام ادامه داد: در قضیه کشتار یهودیان، چشم آبی‌ها آنها را کُشتند، اما یهودی‌ها وقتی قرار است انتقام بگیرند به‌ اهالی فلسطین ظلم می‌کنند! وقتی امپراتوری رسانه ای شکست، این فضای یکسویه تا حد زیادی از بین رفت.
وی گفت: نسبت به اتفاقی که روزهای گذشته در منطقه غزه افتاد، با همه شیرینی هایی که‌ به خاطر پیروزی ها دارد، باید بسیار با دقت، حکمت و شجاعت تدبیر شود. کسانی که تدبیرگر این امور هستند این اتفاق و عوارضی که ممکن است بر آن پیش بیاید را با دقت و البته با حکمت و شجاعت پی بگیرند.

عملیات طوفان الاقصی کار بسیار بزرگی است‌.

انحصار رسانه شکسته و مظلوم هم دارای تریبون شده و می‌تواند صدایش را برساند.

وی ادامه داد: عملیات طوفان الاقصی کار بسیار بزرگی است‌ و برای‌ اولین بار است که مظلومیت مدافعانه فلسطینی‌ها به‌ مظلومیت مهاجمانه تبدیل شده است. همچنین، این اتفاق که انحصار رسانه شکسته و مظلوم هم دارای تریبون شده و می‌تواند صدایش را برساند، توان ظالمان را به شدت‌ پایین آورده و حتی در خود رسانه‌های غرب، اروپا و آمریکا آن گونه که سابقا از یک کشته، کشته‌ها ساختند، الآن نمی‌توانند حرفی بزنند؛ چرا که علاوه بر عقلایشان، رسانه‌ها هم به میدان می‌آیند و شبکه‌های اجتماعی هم وارد می‌شوند.

اسرائیل در طول این سال‌ها مثل یک بچه لوس به همه چنگ می انداخت

سید حسن خمینی گفت: اسرائیل در طول این سال‌ها یاد گرفته‌ بود یک‌جانبه مطالبه‌ کند و مثل یک بچه لوس که‌ پدر و مادری مثل آمریکا و اروپا دارد، به‌ همه چنگ می‌انداخت و هرکسی هم می‌آمد او را تأدیب کند، جیغ و داد می کرد و فریاد می‌زد! هیچ وجدانی از کشته شدن هیچ قومی‌ راضی نیست، اما اینگونه صحیحی نبود که در این مدت اگر یک اسرائیلی یا آمریکایی کشته می‌شد همه دنیا باید به تشییع جنازه می رفت، اما ۲۰۰ نفر فلسطینی کشته می‌شد و هیچ واکنشی نشان داده نمی شد!

قدرت‌ رسانه‌ای صهیونیست‌ها از بین رفته‌ است

وی یادآور شد: تعداد کشته ای که این دفعه از صهیونیست‌ها روی زمین مانده، خون‌شان رنگین‌تر از شهدای فلسطینی در طول این سال‌ها نیست؛ اما قدرت‌ رسانه‌ای آنها از بین رفته‌ است. یک موقعی اگر این اتفاق می‌افتاد چه فریادها و ناله‌هایی سر می‌دادند، اما امروز باید علت‌ها را بررسی کنند که چرا به چنین نقطه‌ای رسیده‌اند که امت اسلامی از چنین اتفاقی جشن می‌گیرد و مبارک تلقی می‌کند؟ کشتن افراد باعث شادی نمی‌شود؛ اما اینکه یک مظلوم توانسته‌ روی پای خودش بایستد، شادی‌آور است.

امروز ممکن است یک نفر کار یک رسانه چند صد نفری را به تنهایی انجام‌ بدهد

یادگار امام با بیان اینکه امروز ممکن است یک نفر بتواند کار یک رسانه چند صد نفری را به تنهایی انجام‌ بدهد، اظهار داشت: بحث فلسطین مهم است و به‌ نظرم روزهای بزرگی‌ را پیش رو داریم؛ اتفاقات مهمی پیش رو است‌. ممکن است دسیسه‌های بزرگی چیده باشند و بچینند؛ ولی باید محکم و شجاع باشند و مسئولین امر حکیمانه این اتفاقات را رصد کنند و یک نکته‌ را هم در نظر داشته‌ باشند که‌ هر اتفاقی بیفتد، مهم انسجام، همدلی، همراهی و عزم راسخ مسلمانان در پیمودن مسیری است که صحیح می‌دانند و در ایران هم احیانا اگر طمعی نسبت به کشور باشد، که ان شاءالله نیست، عزم جزم و یکپارچگی ملی می‌تواند پاسخ بسیار خوبی برای‌ آن باشد.
انتهای پیام/
Email
چاپ