به اعتلای کشورمان معتقدیم

واکنش وزارت امور خارجه ایران به اعطای جایزه نوبل صلح به نرگس محمدی: محکوم می کنیم

آبتاب سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اقدام کمیته صلح نوبل در اعطای جایزه به نرگس محمدی، آن را سیاسی توصیف و اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران، به عنوان یکی از بنیانگذاران سازمان ملل متحد همواره بر تحقق عینی صلح در سطوح منطقه ای و جهانی تأکید داشته و همواره بر تقویت فرهنگ صلح اهتمام داشته است؛ اما هیچ گاه نمی خواهد از صلح و تحقق آن سوء استفاده شود. 

ناصر کنعانی افزود: حال شاهد آن هستیم که کمیته صلح نوبل، اقدام به اعطای جایزه صلح به شخصی کرده است که به دلیل نقض مکرر قوانین و ارتکاب اعمال مجرمانه محکوم شده است، این اقدام را حرکتی مغرضانه و سیاسی کاری دانسته و  محکوم می کنیم. 

کنعانی افزود: اقدام کمیته صلح نوبل، تحرکی سیاسی در راستای سیاست مداخله جویانه و ضد ایرانی برخی دولت‌های اروپایی از جمله دولت مقر کمیته نوبل بوده که نشان‌دهنده انحراف مأیوس کننده آن از اهداف اولیه آن و بهره برداری ابزاری از کمیته صلح است. 

کنعانی ادامه داد: ملت ایران طی بیش از چهار دهه شاهد فشارهای سیاسی و اقتصادی از جمله تروریسم اقتصادی و غیر انسانی برخی کشورهای غربی علیه خود بوده و این در حالی است که مدعیان حقوق بشر هیچگاه جرأت محکوم کردن این جنایات یا ادای احترام به مقاومت بینظیر مردم ایران در برابر تحریم های ظالمانه، ضد بشری و مغایر با تعهدات بین‌المللی غرب را نداشته اند. 

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: اقدام اخیر کمیته صلح نوبل حلقه ای دیگر از زنجیره فشار محافل غربی علیه ایران است که نتیجه ای جز جزم شدن عزم ملت ایران در پیگیری سیاست مستقلانه خود ندارد و البته این رویکرد نامتعارف و گزینشی هرگز از اذهان آزاداندیشان پاک نخواهد شد.

کنعانی در پایان گفت: “آرمان جمهوری اسلامی ایران برای استقرار صلح و عدالت در سراسر جهان در پرتو همکاری موثر و دوستانه میان ملتها و همزیستی مسالمت آمیز است. کمیته صلح نوبل بجای ایفای نقش ابزاری در اعمال سیاست های مزورانه برخی کشورهای غربی، جایزه صلح نوبل را به اشخاص یا تشکل هایی اعطا کند که صادقانه به دنبال ترویج فرهنگ صلح و عدالت در جهان و میان ملت ها هستند.”

انتهای پیام/

Email
چاپ
آخرین اخبار