به اعتلای کشورمان معتقدیم

جهان از لنز مرد شماره یک کرملین: ما با وظیفه ساختن یک دنیای جدید رو به رو هستیم

آبتاب سخنرانی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در جلسه باشگاه بین اللملی گفت و گوی والدای، با واکنش های بسیاری در سطح رسانه ای روبه رو شده است. رئیس جمهور روسیه در میانه تداوم جنگ اوکراین همچنان سیاست های غرب را مقصر آغاز این جنگ دانست. او تأکید کرد که هدف روسیه از آنچه او همچنان «عملیات ویژه نظامی در اوکراین» می خواند، کشورگشایی نیست.

به گزارش جماران، مهم ترین بخش های سخنان پوتین به نقل از اسپوتنیک به شرح زیر است:

ما با وظیفه ساختن یک دنیای جدید رو به رو هستیم

در طول ۲۰ سال، تغییرات جدی در جهان رخ داده است و زمانی که نظم جهانی تغییر می کند، به نظر می رسد زمان فشرده می شود. دوره هژمونی ایالات متحده آمریکا و متحدان آن تمام شد. هیچ کس قرار نبود به روسیه گوش دهد، فقط اعتماد بیش از حد به نقاط قوت و شایستگی های خود غرب بالا بود. باید برای همه روشن می شد که تلاش کشورهای قدرتمندتر برای تحمیل منافع خود به دیگران غیرقابل قبول است، اما این اتفاق نیفتاد. تلاش برای ایجاد انحصار محکوم به شکست است، جهان بسیار متنوع است.

روسیه جنگ را در اوکراین آغاز نکرد، اما در تلاش است تا آن را پایان دهد. در حالی که مردم و کودکان قبل از شروع «عملیات ویژه» در دونباس در حال کشته شدن بودند، هیچ کس در غرب به این موضوع توجه نکرد و برای آنها گریه نکرد. اقدامات روسیه در دونباس قبل از هر چیز برای محافظت از مردم انجام می شود. این روسیه نبود که سعی کرد دونباس را به بمباران و کریمه را تهدید کند. بحران اوکراین، مناقشه ارضی نیست، نیازی به چنین چیزی نداریم. صلح پایدار تنها زمانی برقرار می شود که همه احساس امنیت کنند، بدانند که نظرات آنها محترم است و تعادل در جهان برقرار است.

از آمریکا سوال کنیم شما که هستید؟

ایالات متحده در حال تحمیل یک خط اقتصادی است، آنها سعی می کنند قوانین را با برخی قوانین جایگزین کنند. واقعاً شگفت انگیز است، اصلاً شما که هستید؟ تمدن برای روسیه یک پدیده چندوجهی است، هیچ تمدنی از تمدن دیگر بدتر یا بهتر نیست، همه تمدن ها با هم برابر هستند. بشریت به سمت جدا شدن و تقابل بلوک حرکت نمی کند، بلکه بر اساس تنوع به سوی هم افزایی در حرکت است. محیط بین المللی امروز با ثبات، اما تهاجمی است. در عین حال، هیچ کس اجازه ندارد به تمدن خود خیانت کند. تناقض این است که وضعیت ممکن است فردا تغییر کند.

مثلاً در نتیجه انتخابات. اما برای نخبگان غربی مهم نیست که «بر فشار خود اصرار کنند» – خود این اصل مهم است. تفکر استراتژیک با منافع خودخواهانه گروه های فشار در حال تغییر ، جایگزین شده است.  این  بی مسئولیتی نخبگان سیاسی است.

ایالات متحده آمریکا و متحدان آن مسیری را برای هژمونی نظامی، سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و حتی اخلاقی تعیین کرده اند. مشکل نگرش غرب نسبت به روسیه، منافع ژئوپلیتیکی، نگرش متکبرانه نسبت به دیگران و اعتماد به نفس آنهاست. در کشورهای غربی، نخبگان هنجارهایی را تحمیل می کنند که شهروندان مایل به پذیرش آن نیستند. تلاش کشورهای قدرتمندتر برای تحمیل منافع خود بر دیگران غیرقابل قبول است.

دنیای آینده دنیای تصمیم های جمعی است

امروز همه تلاش می کنند تصویری از آینده تصور کنند و امروز مهم است که بدانیم به کجا می رویم. ما باید از آنچه که برای آن تلاش می کنیم آگاه باشیم، و در روسیه این درک وجود دارد، هیچ کس موانع مصنوعی ایجاد نخواهد کرد. پیش بینی نتیجه حرکت تقریبا غیرممکن است، اما درک این موضوع وجود دارد که به کجا می رویم.

اولاً، روسیه می‌خواهد در دنیایی باز، در محیطی بدون موانع زندگی کند. دوم اینکه تنوع جهان باید حفظ شود. نکته سوم حداکثر نمایندگی است. هیچ کس نمی تواند به نمایندگی از دیگران حکومت کند؛ دنیای آینده دنیای تصمیمات جمعی است. چهارم امنیت جهانی است، نکته اصلی برای این «رهایی روابط بین الملل از رویکرد بلوکی» و رد درک روابط بین الملل به عنوان یک بازی حاصل جمع صفر است.

علاوه بر این، روسیه از دسترسی جهانی به مزایا و در عین حال حفظ «تفاوت‌ها در پتانسیل کشورهای مختلف» حمایت می‌کند.

غرب با بازیگران مستقل دشمن است

روسیه موضوع مورد علاقه تعدادی از سیاستمداران در غرب است، ما به آن عادت کرده ایم. روسیه یک تمدن دولتی منحصر به فرد است. این فرمول حاوی اصول اساسی نظم جهانی است که ما به پیروزی آن امیدوار هستیم. ما باید با استانداردهای تحمیلی «دنیای متمدن» مبارزه کنیم، که رعایت آنها توسط «باشگاه یک استاد متمدن» تضمین می شود. روسیه بر این واقعیت تأکید می کند که تمدن های زیادی وجود دارد و آنها از حقوق برابر برخوردار هستند. نه یک کشور برای همه کشورها تصمیم می گیرد و نه همه کشورها درباره همه چیز تصمیم می گیرند.

جمع خاصی از نخبگان غربی همیشه به دشمن نیاز دارند. هر بازیگر مستقلی برای غرب تبدیل به کسی می شود که باید حذف شود. چشمان خود را پاک کنید، دوران حکومت استعمار مدت هاست به پایان رسیده است. من نمی دانم چه تمدنی از کسانی که در خط مقدم جبهه هستند دفاع می کند، اما ما از تمدن خود، مردم خود دفاع می کنیم. من نمی دانم افرادی که در خط مقدم جبهه مخالف هستند از چه تمدنی دفاع می کند، اما ما از تمدن خود، مردم خود دفاع می کنیم. در غرب فراموش کرده‌اند که سازش چیست، آنها می‌خواهند به هر قیمتی که شده منافع خود را تحمیل کنند. غرب در حال تحمیل ساختارهای ژئوپلیتیک مصنوعی به جهان است.

از رسانه ها فهمیدیم که ارمنستان حاکمیت آذربایجان بر قره باغ را پذیرفته است

نیروهای حافظ صلح روسیه در قره باغ پس از سال ۲۰۲۰ تنها حق نظارت بر آتش بس را داشتند.خود ارمنستان قره باغ را به عنوان بخشی از آذربایجان به رسمیت شناخت. زمانی که قره باغ استقلال خود را اعلام کرد، هیچکس آن را به رسمیت نشناخت، حتی ارمنستان، اگرچه این عجیب است. خود هیأت ارمنستان به طور مستقیم این منطقه را در کیلومتر مربع، از جمله قره باغ، که برای آذربایجان به رسمیت شناخته شده بود، نامگذاری کرد.

من از رسانه‌ها درباره به رسمیت شناختن قره‌باغ توسط ارمنستان به عنوان بخشی از  آذربایجان مطلع شده ام. وضعیت نیروهای حافظ صلح روسیه پس از به رسمیت شناختن قره باغ به عنوان آذربایجانی تغییر کرد. باکو از مسکو خواست تا درباره ای وضعیت صلح بانان روسیه در قره باغ بر اساس دو جانبه موافقت کند. اینکه آذربایجان در چه زمانی و از چه طریقی نظم قانون اساسی را در قره باغ به ارمغان خواهد آورد، تنها مسأله زمان بود. همکاران غربی خود باید به سرنوشت ارمنیان قره باغ فکر کنند و به رعایت حقوق آنها فکر کنند.

روسیه همه مکانیسم‌ها به لحاظ حقوقی را برای ارائه پشتیبانی های بشردوستانه در قره باغ کار گرفت.

رابطه روسیه و چین علیه هیچ کشوری نیستاندکی قبل از شروع درگیری در اوکراین، شرکای غربی شروع به اعمال تحریم کردند. ما علاقه مند به ساخت مسیرهای لجستیکی جدید هستیم و چین نیز همینطور. ثانیا ما کالاهای مورد نیاز را به چین عرضه می کنیم و چین نیز کالاهای لازم را به ما می دهد. روابط ما مکمل یکدیگر هستند. همه کارها علیه کسی ساخته نشده است. همکاری روسیه و چین عامل بسیار مهمی برای ایجاد ثبات در جهان است.ایالات متحده از قدرت رو به رشد چین می ترسد و نه از نقض حقوق بشر و اقلیت های ملی.

غرب به طور خستگی ناپذیری به دنبال گسترش مرزهای ناتو به سمت روسیه بوده است و آنها اکنون در نزدیکی چین همین کار را انجام می دهند. روسیه هیچ بلوکی ایجاد نمی کند، اما همراه با چین مجبور است به آنچه در مرزهایش رخ می دهد واکنش نشان دهد. درباره احتمال پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا ، ما هرگز با این امر مخالف نبودیم، اما آنچه مربوط به ناتو می شود، ما همیشه با آن مخالف بوده ایم، زیرا امنیت ما را تهدید می کند.

برخورد آمریکا با برجام نمونه بارز دوگانگی غرب است

رئیس جمهور روسیه در بخش های پایانی سخنان خود با اشاره به سانحه سقوط هواپیمای رئیس گروه واگنر و همراهانش، تاکید کرد: «رئیس کمیته تحقیقات (روسیه) به من گزارش داد که اثر خارجی روی هواپیمای پرگوژین وجود نداشته است. خرده هایی از نارنجک دستی در بدن کشته شدگان کشف شده است.»

او در ادامه گریزی هم به برنامه هسته ای ایران زده و گفت:  برخورد با برنامه هسته‌ای ایران نمونه بارز دوگانگی کشورهای غربی است. چگونه می‌توان دولت آمریکا اعتماد کرد؛ خصوصا زمانی که یکی از دولت‌های قبلی آن‌ها توافق را با ایران امضا کرد و دولتی دیگر از آن خارج شد؟

Email
چاپ