به اعتلای کشورمان معتقدیم

ایران و آمریکا بی‌میل به توافق نیستند

آبتاب جلیل رحیمی جهان آبادی –نماینده مجلس- با بیان اینکه ایران و غرب نیازمند مذاکره  هستند گفت که طرف ایرانی می خواهد فشارهای اقتصادی کاهش یابد.

جهان آبادی در گفت وگو با خبرنگار عصر ایران در مورد احتمال مذاکره ایران و آمریکا گفت: “هم طرف غربی و هم ایرانی به مذاکره نیاز دارند. ایران می خواهد فشارهای اقتصادی را کاهش دهد و فضای را که در کشور ایجاد شده یعنی پوله ای بلوکه شده و آزادی زندانیان غربی را ادامه دهد. آمریکا هم به انتخابات ریاست جمهوری دور آینده نزدیک می شود و نیاز دارد که پرونده ایران حل شود و خطر ایران به زعم غربی ها کاهش پیدا کند تا جو بایدن بتواند مقابل رقبای جمهوری خواه خودش در آمریکا رأی جمع کند.”

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: “دو طرف بی میل نیستند که سازش، گفت وگوها و توافق موقت را انجام دهند. ایران تا الان وارد هیچ گفت گویی به جز برجام با طرف آمریکایی نشده اما آمریکا دوست دارد در حوزه موشکی، نفوذ ما در منطقه، حوادث منطقه خاورمیانه و مسائل حقوق بشری گفت وگو کند. ایران تا الان صرفا در حوزه مسائل برجام با طرف آمریکایی گفت وگو کرده و کار معقولی هم هست.”

رحیمی جهان آبادی در رابطه با مواضع اروپایی ها در مورد ایران تأکید کرد: “ممکن است مذاکره و توافق موقتی رخ دهد برای اینکه سیگنال هایی که از دو طرف می رسد سیگنال مثبتی است. اروپا عملا پذیرفته است که مشکل اصلی آمریکا است و آمریکا هم وقتی مشکل خودش را با ایران حل کند اروپا هم به تبع آمریکا خیلی حرفی ندارد. اروپایی ها می خواهند مشکل خودشان هم حل شود.”

وی در مورد مواضع روسیه و چین در این رابطه نیز گفت: “شاید چین و روسیه از اینکه همه مشکلات ما با غرب و آمریکا حل شود دل خوشی نداشته باشند و تحلیل شان این است که اگر ایران رابطه اش با آمریکایی ها و غربی ها خوب و چالش شان حل شود خیلی از نیازهایش با ما برطرف می شود، ولی مخالفت جدی هم نمی کنند چون می دانند اگر چالش بین ایران و آمریکا در خاورمیانه افزایش پیدا کند منافع آنها را هم متضرزر می کند حالت نه سازش و‌نه چالش را روسیه و چین برای ایران ترجیح می دهند.”

Email
چاپ