به اعتلای کشورمان معتقدیم

غول رسانه ای، پسر بزرگ را به جانشینی برگزید

آبتابروپرت مرداک گفته است از مدیریت غول رسانه‌ای فاکس و نیوز کورپ کناره‌گیری می‌کند و از این پس هدایت این دو ابر شرکت بر عهده پسر بزرگ او لاکلان خواهد بود. اکلان مرداک در بیانیه خود تأکید کرده که پدرش کماکان «منبع مشورت ارزشمندی» برای هر دو شرکت خواهد بود. فاکس نیوز در سال ۱۹۹۶ توسط مرداک پایه گذاری شد و حالا پربیننده‌ترین کانال تلویزیونی آمریکاست.

به گزارش شبکه خبری بی بی سی؛ مرداک در یادداشتی که برای کارکنان این شرکت‌ها فرستاده نوشته است «وقت آن رسیده که نقشی دیگر را بر عهده بگیرد.»

مرداک گفته است در ماه نوامبر به مدیر افتخاری این دو شرکت تغییر وظیفه خواهد داد: «شرکت‌های ما از سلامت خوبی برخوردارند. فرصت‌های ما بسیار بیشتر از چالش‌های تجاری ما بوده است. تمام دلایل ممکن را برای خوش‌بین بودن نسبت به سال‌های پیش رو داریم و من قطعا قصد دارم که در این آینده مشارکت کنم.»

روپرت مرداک در کنار سه فرزندش، جیمز، الیزابت و لاکلانروپرت مرداک در کنار سه فرزندش، جیمز، الیزابت و لاکلان / عکس: GETTY IMAGES

لاکلان مرداک که ۵۲ سال دارد حاصل ازدواج دوم مرداک است. روپرت مرداک ۹۲ ساله تا کنون ۴ بار ازدواج کرده و ۶ فرزند دارد که اغلب آنها راه پدر را پیش گرفته‌اند و در شرکت‌های او کار می‌کنند.

موضوع جانشینی همیشه میان سه فرزند دوم سوم و چهارم او، الیزابت، لاکلان و جیمز مطرح بوده است.

لاکلان که در اواخر دهه نود میلادی از مدیران اجرای و جانشین محرز پدر شناخته می‌شد در سال ۲۰۰۵ پس از اختلاف با راجر ایلس، رئیس شبکه فاکس نیوز، از کار کناره‌گیری کرد

او در سال ۲۰۱۴ دوباره به امپراطوری پدرش بازگشت و از آن زمان همواره از مقام‌های ارشد شرکت‌های او بوده است.

جیمز مرداک نیز که از دیگر فرزندان او لیبرال‌تر محسوب می‌شود در سال ۲۰۲۰ به دلیل انتقادهایی که بر نحوه سردبیری در محتوای برخی تولیدات و اختلاف نظرهایی که درباره سمت و سوی شرکت نیوزکورپ داشت از سمت خود کناره‌گیری کرد.

الیزابت ۵۵ ساله که تهیه‌کننده مجموعه‌های پرطرفداری چون «آشپز اعظم» یا مستر شف بود چند سمت ارشد در شرکت‌های پدر بر عهده داشته و نهایتا شرکت تلویزیونی خود را تاسیس کرد.

این تحول در سالی پر رویداد برای فاکس روی می‌دهد. این شبکه در ماه آوریل موافقت کرد که به شرکت دومینیون، به دلیل دروغ‌هایی که درباره دستگاه‌های رای‌گیری آن منتشر کرده بود، بیش از ۷۸۰ میلیون دلار غرامت پرداخت کند.

این شبکه هنوز با شکایت مشابهی از سوی شرکت سمارت ماتیک روبروست که به دنبال غرامتی بیش از ۲ و نیم میلیارد دلار است.

فاکس در ۲۵ ماه آوریل در عین حال اعلام کرد که تاکر کارلوسن پر بیننده‌ترین مجری خود را کنار خواهد گذاشت.

با توجه به نفوذ مهم شبکه فاکس در شکل‌دهی افکار عمومی آمریکا و انتخابات ریاست جمهوری سال آینده در این کشور، کناره‌گیری روپرت مرداک تحولی مهم محسوب می‌شود.

فاکس قرار است میزبان تعدادی از مناظره‌های انتخاباتی میان نامزدهای جمهوری‌خواه باشد.

در همین حال انتظار می‌رود مایکل ولف، روزنامه‌نگار آمریکایی، در چند روز آینده کتاب افشاگری را درباره امپراطوری مرداک منتشر کند که عنوان آن «سقوط، پایان فاکس نیوز وسلسله مرداک» است. کتاب دیگری نیز در ۱۴ نوامبر به قلم برایان ستلتر از سی‌ان‌ان به بازار خواهد آمد که به امپراطوری مرداک پرداخته است.

مرداک در یادداشتی که برای کارکنان شرکت‌های خود نوشته از رسانه‌های دیگر انتقاد کرده و آنها را به تبانی با «برج‌عاج نشین‌های نخبه» متهم کرده که به جای روایت حقیقت به دنبال برنامه‌های سیاسی اند.

لاکلان مرداک در بیانیه خود تاکید کرده که پدرش کماکان «منبع مشورت ارزشمندی» برای هر دو شرکت خواهد بود.

روپرت مرداک کار حرفه‌ای خود را در زادگاهش استرالیا، در دهه پنجاه میلادی آغاز کرد و نهایتا روزنامه سان و نیوز آف د ورلد بریتانیا را خریداری کرد.

کمی بعد چند نشریه آمریکایی مثل نیویورک پست و وال‌استریت ژورنال را خرید و کماکان مالک صدها رسانه محلی، ملی و بین‌المللی است.

این مسیر بدون دست‌انداز هم نبوده است. در سال ۲۰۰۵ او شبکه مای اسپیس را به نیم میلیارد دلار خرید، اما این شبکه با به میدان آمدن فیس بوک چنان بی‌ارزش شد که مرداک آن را به ۳۵ میلیون دلار فروخت.

بدترین رویداد حرفه‌ای برای او رسوایی هک و شنودی بود که روزنامه نیوز آف دورلد او در بریتانیا گرفتارش شد.

در جریان این رسوایی مشخص شد که این روزنامه پیام‌های صوتی یک دانش‌آموز مقتول را شنود کرده است. این رسوایی با خسارت مالی هنگفتی همراه بود و گفته می‌شود شرکت او مجبور شد بیش از یک میلیارد پوند به قربانیان شنودهای تلفنی خود غرامت بپردازد.

Email
چاپ