به اعتلای کشورمان معتقدیم

لندن: افزودن سپاه در فهرست نهادهای تروریستی به نفع انگلیس نیست

آبتاب وزیر امور خارجه انگلیس در گفت‌ وگو با نشریه جویش کرونیکال تصریح کرد که افزودن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست موسوم به سازمان‌های تروریستی به سود منافع انگلیس نیست.

به گزارش ایرنا، جیمز کلورلی در پایان سفر سه روزه به فلسطین اشغالی ادعا کرد که تحریم‌های اعمال شده از سوی انگلیس بطور مؤثر عمل می‌کنند و در این مقطع ضرورتی برای تشدید اقدامات قهرانه علیه سپاه وجود ندارد.

وی در عین حال مدعی شد که انگلیس همواره گزینه‌های خود را روی میز نگاه می‌دارد و در راستای منافع این کشور عمل می‌کند. رئیس دستگاه دیپلماسی انگلیس، افزود: «ما همواره در هر تحریمی که علیه ارگان‌های نظامی کشوری اتخاذ می‌کنیم در درجه اول حمایت از اتباع بریتانیا و منافع کشور را در نظر می‌گیریم.»

کلورلی در عین حال ادعا کرد که هر تصمیمی درباره تحریم‌ و تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را کل دولت و نه وزارت امور خارجه اتخاذ خواهد کرد.

این نشریه انگلیسی ادعا کرد: “هرچند سوئلا برآورمن وزیر کشور و تام توگندهات معاون امنیتی وزارت کشور از این تصمیم حمایت می‌کنند اما وزارت امور خارجه انگلیس نگران تبعات اقدام علیه سپاه است. بر اساس این گزارش، دستگاه دیپلماسی انگلیس نگران بسته شدن کانال ارتباطی با ایران است و به همین خاطر از این طرح حمایت نمی‌کند.”

وزیر امور خارجه انگلیس چندی پیش در پاسخ به درخواست شماری از نمایندگان مجلس عوام این کشور درخصوص افزودن نام سپاه به فهرست سازمان‌های تروریستی، بطور غیر مستقیم اشاره کرد که دولت در این خصوص به اجماع نرسیده است.

وی گفت: “ما (دولت) درباره قرار گرفتن نام‌های جدید به فهرست سازمان‌های تروریستی صحبت و گمانه‌زنی نمی‌کنیم اما مایلم یادآوری کنم که سپاه به طور کامل تحریم شده است.”

این دیپلمات انگلیسی عنوان کرد که وزارت امور خارجه با وزارت کشور که مسئول تصمیم‌گیری درباره قرار دادن نام‌های جدید در فهرست سازمان‌های تروریستی این کشور است، همکاری دارد اما «هرگونه تصمیم در این رابطه ناگزیر نظر مشترک دولت خواهد بود.»

وی همچنین طی گفت‌ وگو با شبکه فاکس، ایالات متحده آمریکا را تنها کشوری نامید که سپاه پاسداران را به فهرست موسوم به سازمان‌های تروریستی این کشور اضافه کرده و گفت که لندن براساس منافع ملی خود عمل می‌کند.

به گزارش روزنامه فایننشال تایمز، «برای یک دولت، بسیار غیرعادی است که سازمان نظامی یک کشور دیگر را به عنوان سازمان تروریستی معرفی کند و انگلیس باید خطرات و مزایای چنین اقدامی را بسنجد».

این گزارش می‌افزاید: «تحلیلگران معتقدند که قرار دادن نام سپاه در فهرست سازمان‌های تروریستی، تنش‌ها بین لندن و تهران را تشدید خواهد کرد و خطر اقدامات تلافی جویانه جمهوری اسلامی ایران را در پی خواهد داشت. همچنین هر گونه امیدهای آینده در خصوص تلاش‌های دیپلماتیک برای نجات توافق سال ۲۰۱۵ را که ایران با قدرت‌های جهانی امضا کرد، پیچیده خواهد کرد.»

Email
چاپ