به اعتلای کشورمان معتقدیم

علی باقری: سیاست خارجی یک مسئله ملی است؛ کشور نباید وارد بازی‌های سیاسی داخلی شود

آبتابعلی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: ویژگی سیاست همسایگی دولت آقای رییسی مبتنی بر بازی برد _ برد است. وی تأکید کرد من معتقدم که سیاست خارجی یک مسئله ملی است و سیاست خارجی کشور نباید وارد بازی‌های سیاسی داخلی شود.

باقری در سخنانی با بیان این که سیاست همسایگی دولت سیزدهم بر سه موضوع سیاسی، امنیتی و اقتصادی  پایدار است، گفت: سیاست همسایگی دولت سیزدهم مبتنی بر بازی برد _برد تعریف  شده و این باعث شده که این سیاست موفق باشد.

او با بیان این که مناسبات دو جانبه ایران، روند خوبی را طی می‌کند، گفت: “سفرای دو  کشور در آینده نزدیک در تهران و ریاض مستقر می‌شوند و شاید طی دو هفته آینده، این اتفاق بیفتد.”

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: “اولین نشست هشت کشور حاشیه خلیج فارس در سطح وزیران امور خارجه در شهریورماه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار می‌شود.”

باقری با بیان این که ما در حال حاضر  با کشورهای همسایه، منطقه‌ای و پیرامونی خود تعامل جدی، موثر و هدفمند در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و سیاسی داریم و ایران با ابتکارات دیپلماتیک خود شرایطی ایجاد کرد که در عرصه آزادسازی  پول‌ها و تعاملات منطقه‌ای اهداف زیادی خواهانه آمریکا در این عرصه‌ها محقق نشود.

باقری همچنین در بخشی دیگر از صحبت‌های خود تاکید کرد من معتقدم که سیاست خارجی یک مسئله ملی است و سیاست خارجی کشور نباید وارد بازی‌های سیاسی داخلی شود.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه مذاکرات رفع تحریم‌ها در عرصه‌های فنی و سیاسی ادامه دارد، گفت: “در این مدت بعد از اغتشاشات و اسفندماه سال گذشته مذاکرات مختلفی با طرف‌های مقابل داشته‌ایم. این مذاکرات در برخی از کشورهای اروپایی و برخی کشورهای منطقه با طرف‌های اروپایی برگزار شده است. مذاکراتی را نیز با طرف‌های چینی و روسی داشته‌ایم. حدود ۱۰  روز پیش معاون وزیر امور خارجه روسیه به تهران آمد من نیز هفته جاری به پکن سفر می کنم.

وی ادامه داد: در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل نیز تاریخ‌هایی را برای مذاکره با طرف‌های مختلف تعیین کرده‌ایم.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه روند سیاسی و فنی مذاکرات ادامه دارد و در داخل کشور نیز با دستگاه‌های مختلف مرتبط جلساتی را داریم، گفت: امیدواریم با توجه به اینکه روند آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران شدت گرفته است، روند مذاکرات رفع تحریم‌ها نیز به صورت جدی تری دنبال شود.

معاون سیاسی وزیر خارجه در ادامه گفتگوی خود در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه  آیا ایران پول بلوکه شده دیگری در دیگر کشورها دارد، اظهار کرد: غیر از کره جنوبی، بخشی از پول‌مان در عراق نیز دچار مشکل است.

وی همچنین در بخش دیگر صحبت‌های خود در این ارتباط گفت: در تفاهمی که با طرف آمریکایی در مورد پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی داشتیم، موضوع پول‌های ایران در عراق نیز مطرح شد که آزادسازی آنها شروع شده است.

باقری افزود: از حدود سه هفته گذشته نزدیک به  ۷ برابر کل پولی که سال گذشته از پول مان در عراق استفاده کردیم، توانستیم پول آزاد کنیم و در روند فعالیت‌های اقتصادی از آن استفاده می‌کنیم. مسیر در این زمینه هموار است و البته انتظار داریم که روند آزادسازی  سرعت بیشتری پیدا کند.

Email
چاپ