به اعتلای کشورمان معتقدیم

“کره شمالی با دور زدن تحریم‌ها مشغول توسعه سلاح‌ اتمی است”

آبتاب، دویچه وله نوشت: خبرگزاری رویترز به گزارش منتشر نشده‌ای از سازمان ملل متحد دست یافته که بر مبنای آن، دولت کره‌ شمالی تحریم‌های گسترده جهانی را دور می‌زند و هزینه‌های مربوط به برنامه هسته‌ای خود را توسط حملات سایبری تأمین می‌کند.

گفته می‌شود این هکرها که برای مهم‌ترین سازمان اطلاعاتی خارجی کره‌ شمالی کار می‌کنند، از فن‌آوری‌های سایبری بسیار پیشرفته‌‌ای برای سرقت پول و اطلاعات استفاده می‌کنند.

در این گزارش همچنین آمده است که به‌ویژه شرکت‌های فعال در بخش‌های ارز دیجیتال، امور دفاعی، تأمین انرژی و بهداشت هدف حملات سایبری مذکور قرار گرفته‌اند. ناظران تحریم‌ها که دو بار در سال به شورای امنیت سازمان ملل متحد گزارش می‌دهد، پیشتر نیز کره‌شمالی را به استفاده از پول‌های حاصل شده از حملات سایبری با هدف تأمین مالی برنامه‌های هسته‌ای و موشکی پیونگ‌یانگ، متهم کرده بودند.

کره‌شمالی این اتهامات را رد کرده است. سازمان ملل متحد در نیویورک و نمایندگی کره‌شمالی در این سازمان نیز هنوز به پرسش‌های مطرح‌شده در زمینه این گزارش پاسخ نداده‌اند.

عدم توافق اعضای شورای امنیت سازمان ملل در مورد کره‌ شمالی

کره شمالی از سال ۲۰۰۶ به دلیل برنامه‌های موشکی و هسته‌ای خود، تحت تحریم‌های سازمان ملل متحد قرار گرفته است. این تحریم‌ها به ویژه شامل ممنوعیت برنامه توسعه موشک‌های بالستیک این کشور است. اما با این حال در سال‌های اخیر کشورهای عضو شورای امنیت سازمان ملل در مورد چگونگی برخورد با پیونگ‌یانگ، اختلاف نظر داشته‌اند.

روسیه و چین که در کنار ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و فرانسه قدرت‌های دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل هستند، گفته‌اند که گسترش تحریم‌ها علیه کره‌ شمالی بی‌نتیجه خواهد بود. این دو کشور به این علت خواستار کاهش اقدامات علیه کره‌ شمالی شده‌اند.

Email
چاپ