به اعتلای کشورمان معتقدیم

بخشنامه وزارت کشور در خصوص «عدم ورود نمایندگان در امور اجرایی در سال پایانی»

مهر: نماینده مردم تالش در مجلس نسبت به ابلاغیه وزارت کشور مبنی بر عدم همراهی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سال پایانی این مجلس انتقاد کرد.

به گزارش آبتاب، حسن محمدیاری در جلسه علنی امروز (دوشنبه ۲۹ خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی در اخطار قانون اساسی، گفت: “به صراحت اصول قانون اساسی، رئیس جمهور و تمام وزرا در قبال مجلس موظف هستند پاسخگو باشند.”

نماینده مردم تالش در مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس مجلس، اظهار داشت: “شما در جریان هستید که نمایندگان شهرهای کم برخوردار در جذب اعتبارات با چه مشکلاتی مواجه هستند، اساساً اگر همراهی قوه مجریه در کارها وجود نداشته باشد، امور اجرایی معطل می‌ماند. در این شرایط نمایندگانی که تاوان ناکارآمدی برخی مدیران اجرایی را می‌دهند، مورد بی‌مهری قرار می‌گیرند که به هیچ عنوان قابل قبول نیست. هر نماینده‌ای در قبال مردم مسئولیت دارد و شما به عنوان رئیس مجلس قسم یاد کردید از شأن و منزلت مجلس دفاع کنید.”

محمدیاری افزود: “نمایندگان در حالی در حوزه‌های انتخابیه مشکل دارند که همراهی ظاهری نیز از نمایندگان گرفته شده و بر اساس بخشنامه وزارت کشور عنوان شده که با نماینده‌ای که یک سال از فرصت خدمتش باقی مانده و باید در خدمت نظام باشد، همراهی نشود.”

محمدباقر قالیباف در پاسخ به این اخطار، گفت: “روز گذشته این موضوع را تذکر دادم و وزیر کشور ابلاغیه ۱۱ خرداد ماه را اصلاح کرد. نمایندگان اجازه دهند وزیر از اردبیل بازگردد و ما خدمتشان هستیم.”

در این ارتباط ایلنا نوشت: “نماینده مردم قصر شیرین و گیلان غرب در مجلس شورای اسلامی نیز گفت که وزیر کشور باید معاون سیاسی خود را همین امروز عزل کند وگرنه مجلس با رفتار ناصحیح وی برخود خواهد کرد.”

شهریار حیدری نماینده مردم قصر شیرین و گیلان غرب در مجلس در نطق میان دستور جلسه علنی امروز ( دوشنبه ۲۹ خردادماه) گفت: “آقای رئیس جمهور امروز دغدغه مردم  تورم و گرسنگی است.”

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ادامه خطاب به وزیر کشور گفت: “آقای وزیر کشور شما انسانی با اخلاق و با تجربه هستید، اما معاون بی تدبیر و بی تجربه سیاسی جنابعالی اخیرا بخشنامه ای را به استان ها ابلاغ کرده است که بوی تنش، تفرقه و درگیری دارد. بنده به عنوان کسی که ۲۸ سال در وزارت کشور  و در حوزه های مختلف از صف تا ستاد فعالیت کرده ام چنین بخشنامه ای را  در طول تاریخ وزارت کشور ندیده‌ام.”

حیدری مجددا خطاب به وزیر کشور  تاکید کرد: “آقای غلامرضا، معاون سیاسی جنابعالی که آن را به عنوان رئیس ستاد انتخابات انتخاب کرده اید را هر چه سریع‌تر عزل کنید وگرنه مجلس آن را عزل خواهد کرد. این فرد حق ندارد با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تعامل، همکاری و هم افزایی، بخشنامه‌ای دقیقاً در تضاد با نظام، انقلاب و توصیه‌های مقام معظم رهبری ابلاغ کند. این فرد چنین جایگاه و اختیاری ندارد، لذا بهتر بود این فرد آموزش می دید. بهتر بود این فرد قانون اساسی را مطالعه می کرد. بهتر بود جایگاه نمایندگان و مجلس شورای اسلامی را در قالب اصول ۶۲ ۶۳  ۸۴ و ۸۵ را مطالعه می کرد. این فرد متاسفانه قانون اساسی را نخوانده و قانون را بلد نیست و به دنبال تنش و تفرقه است.”

وی با اشاره به دغدغه کشاورزان نسبت به موضوع خرید تضمینی گندم است، گفت: “امروز دغدغه مردم نان و گرانی است که هر روز گریبانگیرشان شده است. مردم امروز مشکلات اقتصادی دارند.”

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به مسائل و مشکلات در منطقه خاورمیانه،بیان کرد: “این مسائل تماماً به نفع نظام جمهوری اسلامی ایران هست لذا از دستگاه دیپلماسی در این رابطه تشکر می کنم.”

حیدری در ادامه خطاب به وزیر کشور، با اشاره به دغدغه های استانی بیان کرد: “دغدغه ما تکمیل راه آهن خسروی است که به بغداد، سوریه و دریای مدیترانه متصل است. دغدغه ما این هاست، دغدغه ما دغدغه کشاورزانی است که امروز در دریافت فروش گندم شان بلاتکلیف هستند. دغدغه ما امروز مربوط به ابتدایی ترین مسائل و امکانات آموزشی است که گریبانگیر دانش آموزان شده است.”

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به دغدغه فرهنگیان تاکید کرد: “فرهنگیان همچنان برای مباحثی  که مجلس در طول این سه سال با آن مواجه بوده، بلاتکلیف هستند. بحث های مختلفی که ما امروز داریم همین موارد است.”

حیدری در پایان گفت: “بنده وزارت کشوری هستم و مجدداً به صراحت تذکر می دهم که وزیر کشور باید معاون سیاسی خود را همین امروز عزل کند وگرنه مجلس با این رفتار ناصحیح برخود خواهد کرد.”

لازم به ذکر است پس از نطق شهریار حیدری، رئیس جلسه و نمایندگان مجلس نیز از مواضع این نماینده در خصوص بخشنامه صادره توسط معاون سیاسی وزیر کشور حمایت کردند.

Email
چاپ