تاریخ انتشار :

رییس محیط زیست: منشأ ۹۵ درصد گردوغبار خوزستان خارجی است

آبتاب، یکی از شرکت‌های دانش بنیان کشور با استفاده از تکنولوژی روز می‌تواند صد در صد پسماند عادی را به هیدروکربن‌های سبک و سنگین تبدیل و آن را به کشورهای اطراف صادر کند که این روند در حال انجام است. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه منشاء ۹۵ درصد گرد و غبار استان خوزستان خارجی است، توضیح داد: کشور عراق منشاء اصلی این گرد و غبار است که هنوز اقدامی برای کنترل آن صورت نداده‌ است.
به گزارش ایسنا، علی سلاجقه روز سه‌شنبه ۱۸ بهمن با حضور در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران در کرج اظهار کرد: شاهد اتفاقات خوبی در حوزه محیط زیست هستیم و در راستای عمل به شعار امسال، تا کنون بیش از ۲۰۰ نشست با شرکت‌های دانش بنیان گوشه و کنار کشور برگزار شده است.
وی اضافه کرد: برای اینکه نیاز کشور در این حوزه برطرف شود، به هزار دستگاه نیاز داریم که قطعاً واردات آنها باعث خروج ارز بسیاری می‌شود.
این مسئول ادامه داد: شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه تهران هر یک از این دستگاه‌ها را  با ۳۵۰ میلیون تومان می‌سازند که تا کنون فرایند ساخت آن در تهران، قم و خوزستان آغاز شده است.
سلاجقه اظهار کرد: ما به این سبک اقدامات خلاقانه و نوآورانه نیاز داریم تا بتوانیم مشکلات کشور را با استفاده از توان متخصصین داخلی رفع کنیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در پاسخ به وضعیت گرد و غبار خوزستان گفت: پنجشنبه گذشته سفری به این استان داشتم و خوشبختانه فعلاً تمام دشت خوزستان مرطوب است ولی هنوز میزان گرد و غبار آن ۱۰۰۰ پی پی ام بود.
وی با بیان اینکه منشاء ۹۵ درصد گرد و غبار استان خوزستان خارجی است، توضیح داد: کشور عراق منشاء اصلی این گرد و غبار است که هنوز اقدامی برای کنترل آن صورت نداده‌ است.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اینکه بخشی از  تمرکز سازمان محیط زیست بر ساماندهی پسماند در استان‌های مختلف معطوف شده، گفت: اولین برنامه جامع در این خصوص برای سراوان در استان گیلان تدوین شده است.
سلاجقه اظهار کرد: ابتدا از ورود هرگونه زباله به این منطقه جلوگیری و سپس این محدوده ایزوله شد و اقدامات لازم برای راه اندازی تبدیل پساب به آب مورد نیاز بخش کشاورزی صورت گرفته است.
این مسئول تاکید کرد: در دو گام چهارساله انتظار داریم مشکل پسماند سراوان به طور کامل حل شود تا شاهد تغییر چهره این منطقه باشیم.
وی اظهار کرد: یکی از شرکت‌های دانش بنیان کشور با استفاده از تکنولوژی روز می‌تواند صد درصد پسماند عادی  را به هیدروکربن‌های سبک و سنگین  تبدیل و آن را به کشورهای اطراف صادر کند که این روند در حال انجام است.
وی گفت: خوشبختانه در حوزه پسماند اقدامات مناسبی انجام شده و چرخش مالی ۸۰ هزار میلیارد تومانی آن که به صورت کاملاً کثیف در جریان بود شفاف سازی شد.
وی با اشاره به اینکه این دولت برنامه های زیادی در بخش‌های مختلف از جمله محیط زیست داشت ولی تا آمد جانی بگیرد، متحمل هجمه‌های اخیر شد، گفت: هر چند کشور را از داخل و خارج درگیر کرده‌اند ولی قطعاً وضعیت این طور نمی‌ماند و وضعیت اقتصادی بهبود پیدا می کند.
رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: نفتی که در حال حاضر به فروش می‌رود تمام و کمال صرف توسعه می‌شود ولی اینقدر کمبودها زیاد است که آن چنان پررنگ دیده نمی‌شود.
وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به بحث حجاب اشاره کرد و گفت: دشمن دنبال آن بود که از طریقی ضربه‌ای به کشور بزند و این بار از این نقطه وارد شد. حجاب قانون دارد و دولت در این بحث تمهیدات لازم را با برنامه‌های فرهنگی، عادلانه و مدبرانه و نه از طریق خشونت اندیشیده است.
این مسئول اضافه کرد: باید در این بحث با رویکردهای نرم و فرهنگی وارد شد.
سلاجقه با اشاره به اینکه در دهه فجر امسال شاهد افتتاح پروژه‌های قابل توجهی در کشور بودیم، گفت: بدون اغراق باید گفت تعداد این پروژه ها به هیچ وجه قابل مقایسه با سال‌های قبل نبود.