شهریور ۳۱, ۱۴۰۲

به اعتلای کشورمان معتقدیم

سفیر ایران در سازمان ملل: ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین را رد می‌کنیم

ایسنا: سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در نیویورک در جمع خبرنگاران ادعاهای بی اساس در مورد انتقال پهباد از سوی ایران برای استفاده در جنگ اوکراین را رد کرد و تأکید نمود، این ادعاها هیچ ارتباطی با قطعنامه ۲۲۳۱ ندارد.

 به دنبال نشست غیر علنی شورای امنیت سازمان ملل متحد که به درخواست اوکراین و برای بررسی موضوع نقش پهبادهای ایرانی در جنگ در این کشور برگزار شده بود، امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم کشورمان با حضور در جمع خبرنگاران در مقر سازمان ملل، دیدگاههای جمهوری اسلامی ایران پیرامون بحران در اوکراین و تلاش برخی از کشورها برای مرتبط ساختن بحران اوکراین و قطعنامه ۲۲۳۱ در خصوص توافق هسته ای را تشریح کرد.

وی موضع جمهوری اسلامی ایران در مورد شرایط اوکراین را روشن و پیوسته خواند که از ابتدای شروع بحران در اوکراین بطور مستمر مورد تأکید قرار گرفته است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان افزود: ما همواره براین امر تأکید داشته ایم که همه اعضای سازمان ملل باید بطور کامل به اهداف و اصول مندرج در منشور ملل متحد و حقوق بین الملل از جمله حاکمیت ،استقلال،اتحاد و تمامیت ارضی احترام بگذارند.

ایروانی ادامه داد: ایران بعنوان کشوری که تجربه ۸ سال تجاوز و جنگ تحمیلی را پشت سرگذارده، بطور مداوم از صلح و پایان فوری جنگ در اوکراین حمایت کرده و از طرف‌ها خواسته تا خویشتن داری به خرج داده، از افزایش تنش اجتناب نموده و در یک پروسه واقعی برای حل و فصل اختلافات وارد شوند و به ریشه های ایجاد این شرایط پرداخته شود. وی افزود: ما از تلاش‌های جاری برای یافتن راه حل برای این مناقشه حمایت کرده و در این رابطه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با همتایان خود در دوطرف درگیری در مناسبتهای مختلف تماس گرفته است.

سفیر و نماینده دائم کشورمان خاطرنشان کرد: ایران همواره گفته است که ادعاهای بی اساس در مورد انتقال پهباد برای استفاده در درگیری اوکراین را رد می‌کند. وی از این‌که برخی کشورها دربحران اوکراین فقط انگیزه ها و اهداف سیاسی را دنبال می کنند، ابراز نامیدی کرد و افزود :این کشورها با ایجاد یک کارزار ضد اطلاعاتی و جنگ روانی علیه ایران تلاش می‌کنند، از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل یک تفسیر گمراه کننده ارائه نموده وبین ادعاهای بی اساس و قطعنامه۲۲۳۱ ارتباط برقرار نمایند.

ایروانی افزود: ایران تاکید دارد که موضوعات حول درگیری جاری در اوکراین کاملاً با قطعنامه ۲۲۳۱ در شکل و محتوا غیر مرتبط است و هر فعالیتی در این رابطه خارج از قطعنامه و دستورکار دبیرخانه است. بعلاوه قاطعانه اعتقاد داریم که هیچ یک از سلاح‌های صادراتی ایران از جمله پهباد به سایر کشورها مشمول پاراگراف ۴ ضمیمه B قطعنامه ۲۲۳۱ نیست.

سفیر و نماینده دائم کشورمان در پایان تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران تعامل سازنده خود را برای حل و فصل درگیریها در اوکراین ادامه می دهد.
Email
چاپ
آخرین اخبار