تاریخ انتشار :

سخنگوی وزارت خارجه: در پاسخ ارسالی ایران به اتحادیه اروپا، به هیچ وجه موضوعات جدیدی که مانع شکل گیری توافق شود، مطرح نشده

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (دوشنبه) ۲‍۱ شهریور ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران ضمن تشریح آخرین تحولات حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.
خبرنگار خبرگزاری فارس در این نشست درباره پاسخ طرف مقابل به پاسخ اخیر ایران و همچنین اظهارات بلینکن وزیر خارجه آمریکا که مدعی شده برخی شکاف‌ها در مذاکرات را پر کردیم و ایران از برخی درخواست‌های خارج و غیرمرتبط با برجام کوتاه آمده است سؤال کرد که کنعانی اظهار داشت: پاسخ ایران قبلا داده شد و در این ارتباط منتظر دریافت پاسخ رسمی هستیم. آن چیزی که مربوط به ایران هست و ما هموراه تأکید کردیم این است که مقامات دولت آمریکا ضرورت دارد رفتار سازنده‌ای را برای دستیابی به توافق در پیش بگیرند.
وی ادامه داد:‌ تاکید کرده و می‌کنیم کشوری که به صورت یکجانبه از توافق امضا شده در ۲۰۱۵ میلادی خارج شده و مانع دستیابی به یک توافق مبتنی بر منافع مشترک در روند توافق شده و با اعمال تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه و غیرمنطقی هزنیه‌های زیادی را بر دولت و ملت ایران تحمیل کرده حق ندارد اکنون در مقام مدعی قرار بگیرد و ژست طلبکارانه به خودش بگیدر. این آمریکاست که باید برای بازگشت به روند توافق اثبات کند عضو قابل اعتماد است. این دولت آمریکاست که باید اثبات کند یک رژیم قانون گریز و بحران آفرین نیست. این آمریکاست که باید اثبات کند به هنجارهای بین‌المللی پایبند است و به نُرم‌های بین‌المللی احترام می‌گذارد.
کنعانی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در پاسخ داده شده به هماهنگ کننده به هیچ وجه موضوعات جدیدی که مانع شکل گیری توافق و جمع بندی توافقات شود را مطرح نکرده و مطالبات جدیدی طرح نکرده است. اینکه طرف‌های مقابل برای امتیاز گیری می‌خواهند به جنگ روانی رو آورده و به زیاد خواهی رو بیاورند، ایران نه به زیاده خواهی تمکین و نه از خطوط قرمز خود عقب نشینی خواهد کرد. متأسفیم طرف‌های مقابل به جای تلاش برای استفاده از مکانیسم دیپلماسی چندجانبه برای حل و فصل اختلافات منافع یک رژیم قانون شکن و غیرپایبند به نظام جامع پادمانی خود را به منافع خود و مصالح بین‌المللی ترجیح می‌دهد.
کنعانی اضافه کرد: هم آمریکا و هم اروپا به ویژه صادرکنندگان سه گانه بیانیه اخیر باید اثبات کنند که در روند مذاکره به نُرم‌های بین‌المللی پایبند هستند و منافع رژیم صهیونیستیی را در اولویت تصمیم گیری سیاسی خود قرار نمی‌دهند. تاکید می‌کنیم اگرا ارده سیاسی در طرف مقابل برای دستیابی به توافق وجود داشته باشد مبتنی بر مذاکرات انجام شده و متونی که تبادل شده زمینه برای دستیابی به یک توافق همه جانبه بر وجود دارد.