تاریخ انتشار :

کودکان باید چند ساعت بخوابند؟

متخصص روانپزشکی با بیان اینکه خواب کودکان حدود ۱۰ ساعت است؛ به ارائه توصیه‌هایی برای رفع مشکلات و اختلالات خواب کودکان پرداخت.
به گزارش آبتاب و به نقل از تسنیم؛ مهدیه صالحی، روانپزشک در برنامه «مادر، کودک» شبکه سلامت سیما درباره مشکلات خواب در کودکان اظهار کرد: “خواب یک نیاز اساسی در کودکان است که اختلال در آن باعث تغییر در خلق و خوی کودک و کاهش میزان هوش و رشد او می‌شود.”
وی میزان خواب کودک را حدود ۱۰ ساعت عنوان و تصریح کرد: “مشکلات خواب در کودکان می‌تواند در شروع خواب و موقع بلند شدن از خواب به شکل بی‌قراری، در میانه خواب به شکل شب ادراری، کابوس شبانه و … باشد. به این مسائل زمانی اختلال خواب اطلاق می‌شود که در یک بازه زمانی سه ماهه تکرار شوند.”
وی در پاسخ به این سوال که حداکثر زمان طبیعی لازم برای به خواب رفتن چقدر است، گفت: “در بزرگسالان انتظار می‌رود طی ۲۰ دقیقه از شروع به رختخواب رفتن، فرد به خواب برود اما در کودک شاید این امر به یک ساعت زمان نیاز داشته باشد که با در آغوش کشیدن، نوازش کردن کودک و خواندن کتاب داستان، به خوابیدن کودک کمک می‌‎شود. کودکان با ترس از جدایی والدین روبرو هستند که با انجام این توصیه‌ها قبل از خواب، والدین به آرامش و اطمینان آنها کمک می‌کنند.”
صالحی با اشاره به توصیه‌هایی برای بهداشت خواب کودکان عنوان کرد:‌ “قبل از خواب از بازی با کودک پرهیز کنید و از انجام فعالیت‌های هیجان انگیز خودداری کنید. از خوراندن مواد محرک به کودک مانند کاکائو، کافئین و چای حدود ۶ ساعت قبل از خواب کودک خودداری کنید. در نظم خواب کودک ممارست ورزید.”
این روانپزشک با بیان اینکه بهترین زمان خواب کودک بین ساعت ۸ تا ۱۱ شب است؛ اظهار کرد: “به کودک خود کمک کنید که دو تا سه ساعت قبل از خواب کودک، تلویزیون، موبایل و صفحات دیجیتال در اختیار او نباشد. همچنین در هنگام شروع خواب، نور اتاق کودک را کاهش دهید.”
وی به اهمیت ترشح هورمون رشد در کودکان اشاره و خاطرنشان کرد: “بیشترین افزایش هورمون رشد بین ساعت ۲۳ تا ۲ بامداد است.”
گفتنی است برنامه مادر، کودک از شنبه تا پنج‌شنبه هر هفته ساعت ۹ صبح از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.