مهر ۸, ۱۴۰۲

به اعتلای کشورمان معتقدیم

حامد سلیمان‌زاده یکی از داوران مراسم جوایز «گلدن گلوب» ۲۰۲۳ شد

منصور جهانی ـ «حامد سلیمان‌زاده» منتقد، پژوهشگر، مدرس بین‌المللی و فیلمساز ایرانی به عنوان یکی از داوران هشتادمین دوره مراسم جوایز «گلدن گلوب» ۲۰۲۳ در کشور آمریکا انتخاب شد.

«حامد سلیمان‌زاده» که پیش از این، داوری جشنواره‌های معتبر و مهم سینمای جهان از جمله؛ کن فرانسه، برلین آلمان، گوتنبرگ سوئد، اُبرهاوزن آلمان، استانبول ترکیه و … را در پرونده هنری خود دارد، اولین ایرانی در طول ادوار برگزاری مراسم سینمایی و تلویزیونی معتبر جوایز «گلدن گلوب» Golden Globe Awards یکی از معتبرترین رویدادهای اهدای جوایز فیلم و تلویزیون در آمریکا به شمار می‌رود؛ که به عنوان رأی‌دهنده در بخش سینما حضور دارد.

این دعوت از سمت انجمن مطبوعات خارجی هالیوود (Hollywood Foriegn Press Asssociation) صورت گرفته است که وظیفه برگزاری مراسم گلدن گلوب در لس آنجلس آمریکا را بر عهده دارد و هشتادمین دوره آن قرار است در ماه ژانویه سال ۲۰۲۳ در منطقه بورلی هیلز در شهر لس آنجلس در کشور آمریکا برگزار شود.

انجمن مطبوعات خارجی هالیوود (HFPA) یک سازمان غیرانتفاعی متشکل از روزنامه‌نگاران و عکاسانی است که از فعالیت‌های تلویزیونی و سینمایی ایالات متحده آمریکا برای رسانه‌های دیداری و نوشتاری گزارش می‌دهند. این انجمن حدود ۱۰۵ عضو از ۵۵ کشور جهان دارد و امسال با تغییرات جدید بیش از ۱۰۰ نفر منتقد و روزنامه‌نگار دیگر از کشورهای مختلف جهان را به عنوان رأی‌دهنده مراسم گلدن گلوب دعوت کرده است.

حامد سلیمان‌زاده عکس: سامان ابوطالبی

به گزارش آبتاب، حامد سلیمان‌زاده هم اکنون ساکن شهر برلین در کشور آلمان است و به عنوان پژوهشگر و مدرس در زمینه فیلم و فلسفه با دانشگاه هنرهای برلین (UdK) همکاری دارد.

جوایز گلدن گلوب، مجموعه جوایزی است که هر ساله در آمریکا و توسط اعضای انجمن مطبوعات خارجی هالیوود به بهترین تولیدات سینمایی و تلویزیونی، هم داخلی و هم خارجی اهدا می‌گردد. «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی نخستین فیلم فارسی‌زبان است که توانسته در سال ۲۰۱۲ برای بهترین فیلم خارجی این جایزه را کسب کند و در سال‌های ۲۰۱۴، ۲۰۱۷ و ۲۰۲۲ به ترتیب ایران با فیلم‌های «گذشته»، «فروشنده» و «قهرمان» در بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان حضور داشت و نامزد دریافت جایزه بود.

     منبع: عصر ایران

Email
چاپ