تاریخ انتشار :

وزیر اقتصاد: دولت امسال برنامه‌ای برای افزایش قیمت بنزین ندارد

سیداحسان خاندوزی وزیر اقتصاد و سخنگوی اقتصادی دولت در نشست خبری خود با خبرنگاران طی سخنانی ضمن گرامیداشت هفته دولت اظهار داشت: درآمد صادرات نفت ما در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ یازده برابر شد و این اقدام بر اثر دیپلماسی اقتصادی مورد تاکید رییس‌جمهور بود. سرمایه‌گذاری خارجی با وجود تحریم‌ها، در یکسال اول دولت، بیش از دو برابر سرمایه‌گذاری خارجی و صدور مجوز داشته‌ایم و به حدود ۵ میلیارد دلار رسیده است. هم‌چنین نرخ بیکاری از ۹.۶ در سال ۹۹ به در بهار سال ۱۴۰۰ به ۹.۲ رسید. ضمناً نرخ تورم سالانه منتهی به تیر ۴۰.۵ نیم بود و ۴ درصد کاهش یافته است.

وی ادامه داد: حجم تجارت ما تا پایان بهار ۱۴۰۱، ۹۲ میلیارد دلار شده که ۲۲ میلیارد دلار رشد داشته و سیاست همسایگی موجب شده ۲۲ میلیارد دلار کالا به همسایگان صادر کردیم. درآمد‌های دولت نفتی و استقراض نیست و درآمد ما ۶۳ درصد در چهار ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه پارسال رشد داشته است.

سخنگوی اقتصادی دولت تصریح کرد: درخصوص ثمرات اجرای عادلانه‌سازی یارانه‌ها باید گفت که در همین سه-چهار ماهه اثرات این اقدام نمایان شده و در خرداد و تیرماه قاچاق روغن خوراکی بیش از ۵۰ درصد کاهش داشته و در همین مدت هم گزارش داریم که ۱۰۰ درصد افزایش قاچاق آرد و گندم صورت گرفته است.

خاندوزی درباره دهک‌بندی‌ها و اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی در ادامه فرایند عادلانه‌سازی یارانه‌ها گفت: دهک‌بندی‌ها بعد از ثبت اعتراض مردم در سامانه، توسط وزارت تعاون انجام گرفت و بیش از یک میلیون نفر اضافه شدند. قرار نیست درباره کالابرگ، یک ابزار فیزیکی و یا یک کارت را در اختیار مردم قرار داده شود، هیچ ابزار جدیدی داده نخواهد شد و از ظرفیت فعلی و شبکه بانکی و کارت‌های بانکی مردم استفاده می‌شود. وزارت رفاه قرار است برنامه خود را درباره کالابرگ در شهریورماه به ستاد اقتصادی دولت ارائه دهد و بعد از اجرای آزمایشی، برای اجرای آن تصمیم‌گیری خواهد شد.

وی در ادامه این نشست خبری در احتمال اینکه اگر احیای برجام انجام بگیرد و یا اینکه اگر انجام نشود، دولت چه برنامه‌ای در این باره دارد؟ گفت: ما تقریبا شرایطی که آمریکا تمام ابزار‌های فشار‌های اقتصادی خود علیه ایران بکار بسته را شاهد بودیم و ایجاد هراس در اذهان مردم فهیم ایران محلی از اعراب ندارد. ما برای اینکه اگر رفع تحریم‌ها انجام بگیرد و یا اینکه اگر تحریم‌ها ادامه یابد، برنامه داریم تا دقیق حرکت کنیم. دو دسته اهرم‌ها در وزارت صمت پیگیری می‌شود، دسته اول سیاست افزایش عرصه خودروی داخلی است البته با نکاتی از جمله افزایش کیفیت خودرو، که این وزارتخانه در نظر گرفته است. دسته دوم نیز موضوع واردات خودرو است که به‌عنوان یکی از عوامل موثر در نظر گرفته شده و دولت در این زمینه آیین‌نامه مصوب کرده که مواردی از جمله مجموعا یک میلیارد دلار واردات خودرو و سقف هر خودرو هم ۲۰۰۰ دلار است و دیگر موارد نیز وجود دارد.