تاریخ انتشار :

قدرت کلام یک معلم

     دکتر فاطمه مهسا کارآموزیان

همه ما می دانیم که نقش خطیر معلم در کمک به رشد دانش آموزان و توانمندسازی آنها در مدرسه، غیر قابل انکار است. گاهی این نقش به حدی پر رنگ می شود که می تواند آینده کودک را تحت تأثیر قرار دهد و آن را جهت دهی کند. اینکه یک معلم با دانش آموز چگونه برخورد می کند و نحوه صحبت کردن او با شاگردش حتی می تواند در کیفیت تدریس او تأثیر داشته باشد. باید گفت که کلام معلم ابزار قدرتمندی است که می تواند موجب ایجاد خودباوری و اعتماد به نفس بالا در میان شاگردانش باشد، زمانی که او با تشویق، تمجید و حتی با شوخ طبعی به او فرصت می دهد تا رفتارهای مثبت خود را تقویت کرده و از همه مهمتر مهارتهای اجتماعی را فرا گیرد. امروز می خواهم با نوشتن این مطلب، تجربه شخصی خودم را در تربیت و آموزش فرزندم را با همه مادران و معلمان خوب سرزمینم ایران در میان بگذارم. به عنوان یک مادر بخش مهمی از دغدغه های زندگی روزانه من در ارتباط با فرزندم است، مادری که سالها در حوزه های مختلف اجتماعی تحقیق کرده و قلم زده است. امروز بنا به دلایلی با تأخیر به مدرسه دخترم رسیدم و این در حالی بود که بیش از نیم ساعت از اتمام کلاس او گذشته بود. زمانی که به مدرسه رسیدم کمی نگران بودم، چراکه احتمال می دادم دخترم از انتظار خسته شده باشد، اما او را خوشحال و پر انرژی یافتم. او به من گفت: “مامان من باید امسال بهترین خودم باشم” و ادامه داد که وقتی دیر کردی، فردی پیشنهاد داد که شماره تماس پدر یا مادرت را بگو تا به آنها بگویند به دنبالت بیایند؛ اما من شماره را به خاطر نیاوردم. عده ای شروع به بازگو کردن خاطره های شخصی خود از پرورش کودکشان شدند و تعریف کردند که در چه سنی کودکشان شماره تماس آنها را از حفظ بلد بوده است. من به آنها نگاه می کردم و خودم را در میان صحبت آنها و لبخند گاه به گاه برخی از مراجعین گم کرده بودم، در همین حین یکی از مسئولین مدرسه رو به جمع گفتند که دختر ما فقط حواسش به درس است. او دختری درسخوان است.

کودک من اعجاز کلام معلم را احساس کرده بود و کلام قدرتمند این استاد فهیم آنقدر به او شهامت و انگیزه داده بود که با همین سن خردش به من گفت که می خواهم امسال بهترین خودم باشم. کلام معلم برای من مادر این معنا را داشت که ایشان با درایت نه تنها عزت نفس کودکم را حفظ کرده، بلکه به او انگیزه دوچندانی هدیه داده تا در راه تحصیل علم با اشتیاق و خودباوری گام بردارد.

آری، اینگونه است که کلام معلم می تواند الهام بخش فردایی روشن برای آینده سازان یک سرزمین باشد و درهای جدیدی را به روی آنها بگشاید؛ هرچند جمله ای به ظاهر ساده باشد. من مادر با دیدن برق امید در چشمان دخترم به دور از هرگونه اضطرابی در آن شرایط به اعجاز کلام معلم پی بردم و یقین دارم که این جمله برای همیشه پشتوانه ای محکم برای فرزندم خواهد بود. او که هنوز دنیا برایش رنگ تازگی دارد و در حال کشف ابعاد مختلف زندگی است و حتی خواسته ها و آرزوهایش هنوز رنگ باور به خود نگرفته اند، اما اینک تلاش را سرلوحه کار خود می داند و می دانم که موفق خواهد شد. این یادداشت کوتاه را نوشتم زیرا بر خود واجب دانستم که از مسئول محترم روابط عمومی مجتمع راه رشد، سرکار خانم شادمانجو تشکر کنم که با کلام قدرتمند و سرشار از مهر و محبت خود، راهی زیبا در مسیر زندگی فرزندم ترسیم کردند و همینطور از مدیریت شایسته مقطع متوسطه یک سرکار خانم صدیقه مهدی و معاونین دلسوز مدرسه سرکار خانم جمالی و سرکار خانم مهاجر و همه مسئولین محترم و فهیم مدرسه قدردانی کنم و اینگونه است که آینده ایران وامدار حضور و تلاش اساتیدی چون این عزیزان در صحنه آموزش و پرورش است. امیدوارم که بازگو کردن این تجربه شخصی الهام بخش سایر معلمان عزیز در مسیر تعلیم و تربیت دانش آموزان این مرز و بوم باشد.