به اعتلای کشورمان معتقدیم

فضای مجازی سالم

در جلسه فوق العاده مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت گرفت؛

تاکید بر فضای مجازی سالم، ایمن و مفید و حفاظت از داده های شخصی کاربران در سیاست های کلی برنامه هفتم

مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه فوق العاده امروز صبح (شنبه ۲۹ مرداد ماه ۱۴۰۱) که به ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی و با حضور رئیس قوه قضائیه، دبیر و اعضای مجمع برگزار شد، به بحث و بررسی درباره سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه پرداخت.

به گزارش آبتاب و به نقل از مرکز رسانه و روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، جلسه امروز صحن مجمع به بحث و بررسی در خصوص بندهای مربوط به فضای مجازی و شبکه ملی اطلاعات و استقرار نظام حکمرانی داده ای در سیاست های کلی برنامه هفتم گذشت.

اعضای مجمع، در ادامه بررسی مباحث علمی، فرهنگی و اجتماعی در سیاست های کلی برنامه هفتم توسعه به مبحث فضای مجازی پرداختند. این بندها که پس از اخذ نظرات نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی و بررسی و تصویب در کمیسیون مشترک در صحن مجمع مطرح شد، توسعه و تقویت فضای مجازی در جهت تحکیم حاکمیت ملی و صیانت از ارزش و گفتمان اسلامی  ایرانی، مورد استقبال و مداقه اعضای مجمع قرار گرفت که از طرق زیر قابل حصول است: «تکمیل و توسعه شبکه ملی اطلاعات و استقرار نظام حکمرانی داده­ای هوشمند، یکپارچه و امن، با تأمین کلیه ملزومات حقوقی، فنی و محتوایی و توسعه سواد مجازی به ویژه در حوزه خدمات دولت، اقتصاد، تعلیم و تربیت و رسانه» و همچنین «ارتقاء قدرت سایبری در تراز قدرت­های جهانی برتر با تاکید مقاوم سازی و امنیت زیرساخت های حیاتی، حساس و کلان­ داده کشور».

در این جلسه اعضای مجمع با هدف جلب مشارکت و اعتماد مردم و حفاظت از حریم خصوصی کاربران در استفاده از شبکه ملی اطلاعات، مقرر کردند: «تسهیل مشارکت و دسترسی آحاد مردم به شبکه ملی اطلاعات و فضای مجازی سالم، ایمن و مفید با تاکید بر حفاظت از داده های شخصی و حریم خصوصی».

در ادامه با تاکید بر شتاب بخشی حرکت کشور به سوی استقلال در فضای مجازی و همکاری لازم با سایر کشورها، مصوب شد: «تأمین استقلال کشور در لایه های مختلف فضای مجازی از جمله بومی سازی حداکثری خدمات پایه کاربردی، سکوهای خدمات رسان، سخت افزارها، نرم افزارها و مدیریت شبکه، ضمن مشارکت لازم با سایر کشورها».

اعضای مجمع با تأکید بر استفاده حداکثری از ظرفیت های دیجیتال در همه عرصه ها «بهره گیری حداکثری از فناوری ارتباطات و اطلاعات برای تحول دیجیتال، توسعه اقتصاد دیجیتال و عرضه محصولات و خدمات دیجیتال ایرانی در بازارهای بین المللی» را به تصویب رساندند.

در این جلسه، رئیس و معاون سازمان برنامه و بودجه، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس و وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارتباطات و فناوری اطلاعات، علوم، معاون وزیر تحقیقات و فناوری و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، معاون علم و فناوری ریاست جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان، روسای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی، صنایع و معادن و برنامه بودجه مجلس، رئیس سازمان صداوسیما، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و سرپرست وزارت رفاه تعاون و تامین اجتماعی، حضور داشتند.

 

Email
چاپ