به اعتلای کشورمان معتقدیم

حکیم: دستیابی به توافق هسته‌ای جدید باید فرصتی برای همه طرف‌ها باشد.

عمار حکیم در سفر به عربستان سعودی با محمد بن سلمان ولیعهد این کشور دیدار کرد. این دیدار در شهر بندری جده انجام شد. به گزارش آبتاب و به نقل از عصر ایران، عمار حکیم از نیروهای سیاسی شیعه نزدیک به ایران در عراق به شمار می رود گرچه در موارد متعددی با تهران، اختلاف نظر نیز دارد. حکیم به دعوت رسمی دولت عربستان سعودی، به این کشور سفر کرد. او روز چهارشنبه در فرودگاه جده هم مورد استقبال سطح بالا قرار گرفت. معاون وزیر خارجه سعودی (ولید بن عبدالکریم الخریجی) و سفیر سعودی در بغداد از حکیم در پای پلکان هواپیما استقبال کردند.

عمار حکیم روحانی شیعه عراقی هم اکنون رهبری حزب سیاسی “حکمت” را بر عهده دارد. او قبل از این رهبری حزب مجلس اعلای اسلامی عراق را داشت اما آن را کنار گذاشت و حزب جدیدی را تأسیس کرد.

استقبال معاون وزیر خارجه سعودی از عمار حکیم – فرودگاه جده

دیدار حکیم با محمد بن سلمان / گفتگو درباره میانجیگری عراق میان ایران و سعودی

سیدعبدالعزیز حکیم پدر و سیدمحمد باقر حکیم عموی عمار حکیم، پیش از این رهبری مجلس اعلای اسلامی عراق را برعهده داشتنند. خبرگزاری دولت سعودی (واس) با انتشار عکس و خبر این دیدار نوشت: “در این دیدار، روابط عراق و سعودی و تعدادی از مسائل مورد اهتمام مشترک، بررسی شدند.”

واس اضافه کرد: “در این دیدار، شاهزاده خالد بن سلمان، معاون وزیر دفاع، مساعد بن محمد العیبان مشاور امنیت ملی و عبدالعزیز الشمری سفیر سعودی در عراق و همچنین در طرف عراقی، محسن حکیم نائب رئیس جریان حکمت حضور داشتند.”

استقبال معاون وزیر خارجه سعودی از عمار حکیم – فرودگاه جده

دیدار حکیم با محمد بن سلمان / گفتگو درباره میانجیگری عراق میان ایران و سعودی
عمار حکیم بعد از این دیدار در توییتر نوشت: “در سفر به کشور برادر، پادشاهی عربی سعودی، با ولیعهد شاهزاده محمد بن سلمان دیدار کردیم. در این دیدار بر روابط تاریخی نزدیک میان دو ملت بردار و راه های تقویت آن تأکید کردیم.”

وی افزود: “در این دیدار بر اهمیت تکامل میان دو کشور برادر و همسایه و نتایج مثبت آن بربخش های مختلف همکاری فرهنگی اقتصادی و علمی به ویژه که دو کشور وزنه اقتصادی منطقه ای و بین المللی هستند.”

همچنین کانال تلگرامی حزب حکمت نیز درباره در این دیدار نوشت: “حکیم با تأکید بر لزوم بهره‌برداری از افزایش کنونی قیمت نفت در توسعه زیرساخت صنعتی و اقتصادی دو کشور، طرح‌های توسعه‌ای ولیعهد عربستان به ویژه چشم‌انداز ۲۰۳۰ و پیامدهای مثبت این طرح‌ها بر همه کشورهای منطقه به ویژه عراق را تحسین کرد.”

وی با اشاره به تحولات سیاسی عراق، تأکید کرد که گفت‌وگو بین طرف‌های مختلف، بهترین راه برای دستیابی به راه‌حل‌های رضایت‌بخش برای بن بست کنونی در عراق است.

استقبال معاون وزیر خارجه سعودی از عمار حکیم – پاویون فرودگاه جده

دیدار حکیم با محمد بن سلمان / گفتگو درباره میانجیگری عراق میان ایران و سعودی

رهبر جریان حکمت ملی عراق تأکید کرد که راه‌حل‌ها باید از سوی عراق و بدون هیچگونه فشار خارجی باشد. حکیم در ادامه به اهمیت حمایت عربستان از بحران اقلیمی در عراق اشاره و بر لزوم ایجاد راه‌حل علمی برای کمک به کاهش پیامدهای خطرناک این بحران تأکید کرد. وی ضمن تحسین آتش بس بشردوستانه در یمن و اشاره به لزوم تثبیت آن و ایجاد راه حل نهایی برای بحران در این کشور عربی که مصایب آن به طول انجامیده، بر اهمیت ثبات در همه کشورهای منطقه تأکید کرد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق همچنین نقش عراق در میانجیگری بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی و بازتاب‌های مثبت آن بر ملت‌های منطقه را تحسین و تأکید کرد که دستیابی به توافق هسته‌ای جدید باید فرصتی برای همه طرف‌ها باشد که با نگاهی مثبت به آینده به دنبال مشترکاتی باشند که به حمایت از ثبات منطقه کمک می‌کند.

حکیم در پایان بر اهمیت اتخاذ تصمیمات رضایت‌بخش برای ملت‌های عرب در نشست آتی سران اتحادیه عربی در الجزائر برای پایان وضعیت سرخوردگی در میان ملت عرب و تاکید بر محوریت قضیه فلسطین و اهمیت تداوم آن به عنوان نمادی برای یکپارچه کردن ملت های عرب اشاره کرد.

دیدار محمد بن سلمان ولیعهد سعودی با عمار حکیم – جده

دیدار حکیم با محمد بن سلمان / گفتگو درباره میانجیگری عراق میان ایران و سعودی

Email
چاپ