به اعتلای کشورمان معتقدیم

برای اولین بار یک زن وزیر خارجه کره شمالی شد

به گزارش آبتاب و به نقل از رویترز، رسانه‌های دولتی کره شمالی امروز (شنبه، ۱۱ ژوئن) اعلام کردند کره شمالی مذاکره‌کننده اصلی هسته‌ای این کشور را به عنوان وزیر خارجه منصوب کرد و در همین حال کیم جونگ اون رهبر کره شمالی به حزب حاکم خود قول داده که از «قدرت برای قدرت» در مبارزه با تهدیدات علیه حاکمیت این کشور استفاده خواهد کرد.

رویترز به نقل از خبرگزاری دولتی کره‌ای «کِی‌سی‌ان‌اِی» گزارش داد، «چوئه سون هوی» که مدت‌ها از اعضای کلیدی تیم مذاکرات هسته‌ای پیونگ‌یانگ با ایالات متحده بود، به عنوان وزیر امور خارجه معرفی شد. این انتصاب در حالی صورت گرفت که ایالات متحده در ماه جاری هشدار داده که کره شمالی در حال آماده شدن برای انجام هفتمین آزمایش اتمی است و گفته در صورت تحقق این امر مجدداً برای تحریم‌های سازمان ملل متحد فشار خواهد آورد.

کیم جونگ اون در نشست عمومی کمیته مرکزی حزب کارگران کره به آزمایش اتمی اشاره‌ای نکرد و جزئیاتی در مورد اینکه چگونه می‌تواند قدرت نظامی این کشور را تقویت کند ارائه نکرد. کیم گفت: حق دفاع از خود موضوع دفاع از حاکمیت است و یک بار دیگر اصل مبارزه تغییرناپذیر حزب مبنی بر قدرت برای قدرت و رقابت رودررو را روشن می‌کند. طبق گزارش رسانه دولتی کره شمالی، او اهدافی را در جهت تقویت قدرت نظامی و تحقیقات دفاعی این کشور به منظور حفاظت از حق حاکمیت آن اعلام کرد.

به نوشته رویترز، «لی جونگ سوپ» وزیر دفاع کره جنوبی و «لوید آستین» وزیر دفاع آمریکا روز شنبه «فعالیت‌های نظامی مداوم کره شمالی و آمادگی برای آزمایش هسته‌ای» را محکوم کردند و آن را تحرکات غیرقابل قبول خواندند. وزارت دفاع کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد لی و آستین در حاشیه یک کنفرانس امنیتی در سنگاپور، در مورد گسترش دامنه و مقیاس تمرینات ترکیبی کره جنوبی و ایالات متحده همانطور که در اجلاس سران دو کشور توافق شد به منظور حفظ بازدارندگی پایدار و آمادگی ثابت توافق کردند. وزارت دفاع آمریکا هم در بیانیه‌ای اعلام کرد: آستین تأکید کرد که تعهد ایالات متحده به دفاع از (کره جنوبی) مستحکم است و زیربنای آن طیف کاملی از قابلیت‌های ایالات متحده از جمله هسته‌ای است. «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا روز چهارشنبه گفت که واشنگتن از نزدیک ادامه احتمال آزمایش اتمی توسط کره شمالی را زیر نظر دارد.

Email
چاپ
آخرین اخبار