به اعتلای کشورمان معتقدیم

هشدار وزارت بهداشت درباره عوارض سزارین‌های تقویمی

به گزارش آبتاب و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما سعید کریمی با بیان اینکه عوارض مادری سزارین نه تنها در بارداری فعلی بلکه در بارداری های بعدی، احتمال ایجاد عارضه و یا مرگ و میر را افزایش می دهد که این امر تهدید برای افزایش جمعیت نیز محسوب می شود.
وی ادامه داد: “زایمان زودرس یا دیررس برای درج تاریخ تولد خاص باعث به‌خطر افتادن سلامت مادر و جنین می‌شود و این اقدام نه تنها نشان از خاص بودن و تمایز فرهنگی خانواده ندارد بلکه بهانه درج این تاریخ ویژه در شناسنامه ممکن است برای یک عمر سلامت جنین را به‌ خطر بیندازد.”
کریمی افزود: “شواهد علمی روز دنیا، موید اهمیت تکمیل مدت طبیعی بارداری است به نحوی که متولد شدن نوزادان قبل از کامل شدن دوره بارداری، بر روی تکامل ارگانهای مختلف نوزاد تأثیر منفی خواهد داشت. 
معاون درمان وزارت بهداشت گفت: “در سالهای اخیر متأسفانه شاهد افزایش معنادار سزارین‌های غیر ضروری (پیش از موعد) تاریخ های مناسبتی و تقویمی در برخی بیمارستانهای ایران هستیم که این امر می تواند علاوه بر تحمیل هزینه اضافی به خانواده‌ها و بخش درمان، عوارض جسمانی و حتی خطرناک برای مادر و جنین داشته باشد. این موضوع برخلاف سیاست های وزارت بهداشت در حوزه ترویج زایمان طبیعی ایمن و حفظ سلامت مادر و نوزاد است. بر این اساس با بیمارستان ها و پزشکانی که سابقه آمار بالای سزارین مدیریت نشده در تاریخ های خاصی داشته باشند برخورد می شود.”

Email
چاپ
آخرین اخبار