به اعتلای کشورمان معتقدیم

دز سوم و چهارم واکسن سینوفارم چقدر مؤثر هستند؟

محققان دریافتند آنتی‌بادی‌های ایجاد شده با دریافت دوز سوم واکسن کووید ۱۹ سینوفارم در کسانی که ۲ دوز اولیه را دریافت کردند، پس از ۶ ماه به شدت کاهش می‌یابد و تزریق دوز چهارم همین واکسن نیز به‌ طور قابل‌ توجهی تاثیر چندانی بر افزایش آنتی‌بادی ندارد.

محققان چینی اظهار کردند ایمن‌سازی مکرر با استفاده از واکسن‌های غیرفعال مانند واکسن سینوفارم به‌ عنوان چهارمین دوز تقویت‌کننده ممکن است برای افزایش بیشتر پاسخ آنتی‌بادی ایده‌آل نباشد.

البته هنوز مشخص نیست که میزان آنتی‌بادی چگونه می‌تواند بر اثربخشی دوز سوم یا چهارم در کاهش خطر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ یا مرگ ناشی از امیکرون تأثیر بگذارد. محققان گفته‌اند سطح آنتی‌بادی خنثی‌کننده در برابر سویه امیکرون ویروس کرونا حدود ۲۶ هفته پس از دریافت سومین دوز واکسن سینوفارم ۵۳ درصد کاهش می‌یابد.

این مطالعه بیان می‌کند همچنان دوز سوم در مدت مشخص در مقابل سویه امیکرون کارایی دارد اما در مورد دوز چهارم چنین نیست. تحقیق کنونی توسط محققان بیمارستانی وابسته به دانشگاه سان یات سن چین انجام شده است.

محققان خاطرنشان کردند: “شرکت‌کنندگان این تحقیق افراد مسن یا خردسالان نبودند و تأثیر دوز چهارم بر پاسخ ایمنی سلولی که بخش متفاوتی از سیستم ایمنی انسان نسبت به پاسخ مبتنی بر آنتی‌بادی است نیز مورد مطالعه قرار نگرفت.”

Email
چاپ