به اعتلای کشورمان معتقدیم

آزادی اتباع آمریکایی در دستورکار ایران بوده؛ اگر آمریکا به توافقاتی که از قبل بود پایبند باشد، این موضوع قابل‌ حل است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی در  نشست خبری در پاسخ به سؤالی درباره مذاکرات وین و اختلاف‌ها و همچنین اظهارات رابرت مالی و تعیین پیش شرط برای احیای توافق وین گفت:‌ پیشرفت‌ گفت‌وگوها در مسیر درست است. در هر چهار حوزه پیشرفت‌های خوبی داشتیم در برخی اسناد پرانتزها و اختلاف‌ها کمتر شده است. بسیاری از ایده‌های ایران تبدیل به کلمات شدند از جمله در حوزه تضامین. مهم این است همه اطراف مذاکرات در وین پذیرفتند این است که نباید آنچه در سال‌های گذشته با خروج آمریکا از برجام رخ داد تکرار شود. ایده‌های کاملا اجرایی و عملیاتی را در وین با واقع نگری ارائه کردیم و معتقدیم این ایده‌ها امکان گفت‌وگو درباره تضامین را فراهم کرده است.

به گزارش آبتاب، وی بیان کرد: ایران در وین است برای یک توافق که دو ویژگی عمده داشته باشد پایدار و قابل اتکا و مسیر اخذ تضامین مهم است. خطیب‌زاده تصریح کرد: “ایران هیچ پیش شرطی را از روز اول نپذیرفته و طرح این موضوعات اگر برای مسائل رسانه‌ای باشد عبور می‌کند و معتقد است مذاکرات پیچیده است و نباید با اظهارات پیچیده آن را  پیچیده کرد. درباره اتباع ایرانی بازداشت شده در آمریکا نگرانی خود را از ابتدا اعلام کردیم و این موضوع در دستورکار ما بوده و دو مسیر مختلف است. اگر آمریکا به توافقاتی که از قبل بود پایبند باشد این موضوع انسانی قابل حل است. اگر اراده در طرف مقابل باشد می‌توانیم به توافق پایدار و قابل اتکا برسیم.”

سخنگوی وزارت خارجه درباره بحث توافق موقت نیز اظهار داشت: موضع ما درباره آنچه در وین در حال گفت وگو است روشن و ثابت است. توافقی که دنبال آن هستیم پایدار و قابل اتکاست و هیچ چیزی را کمتر  از این نمی‌پذیرد. آن‌چه برای ما اصالت دارد کیفیت آن چیزی است که توافق می‌شود نه چیز کمتر نه بیشتر. توافق موقت یا چیزهای شبیه این هیچگاه در دستورکار ما نبوده است. امیدواریم نماینده اتحادیه اروپا این را به آمریکا منتقل کرده باشد که ضرورت جدی برای رسیدن به توافق کیفی و محتوایی داریم و امیدوارم آمریکا این ضرورت را متوجه شده باشد.

Email
چاپ
آخرین اخبار