تاریخ انتشار :

نیروهای فشار قوی و کنار گذاشتن استاد فاضلی

دکتر محمد فاضلی، بی‌شک، یکی از مؤثرترین جامعه‌شناسان ایران کنونی است.

      نویسنده: دکتر علی اکبر گرجی ازندریانی- دانشیار دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی، وکیل پایه یک دادگستری

دکتر محمد فاضلی، بی‌شک، یکی از مؤثرترین جامعه‌شناسان ایران کنونی است. در جلسات مختلف کارشناسی بارها با ایشان هم‌سخن شده‌ام. در همه‌ی این جلسات آنچه از این انسان فاضل و فرهیخته دیده‌ام، دانایی، تجریه، ادب، متانت، فروتنی و دوراندیشی بوده است.
حضور چنین نخبه‌هایی در هر دانشگاه باید از اسباب افتخار آن دانشگاه باشد. در دانشگاه شهید بهشتی شخصیت‌های ذوابعادی مانند استاد محمد فاضلی انگشت‌شمارند. شخصیت‌هایی که در اوج دانش، رسالت اجتماعی و اخلاقی خود را در بیرون از دانشگاه فراموش نمی‌کنند. استاد فاضلی جزو شخصیت‌هایی نیست که خود را محصور در چهاردیواری دانشگاه کند و در کمال آرامش، لقمه نانی هم سر سفره‌ی خود ببرد. او یک استاد مردمی و حاضر در بطن جامعه است. او شخصیتی است که تنزه‌طلبی دانشگاهی را کنار گذاشته و هر جا که احساس نیاز کند، حاضر می‌شود و دانش خود را بی مزد و منت در اختیار قرار می‌دهد تا شاید وضعیت دولت و کشور ذره‌ای به سمت بهتر شدن حرکت کند.

‌می‌دانم که گاه “نیروهای فشار قوی” صحنه‌گردان این وقایع تلخ هستند، اما این نیروها بدانند که دوران محروم کردن جامعه از صدا و اندیشه متفکران و متفاوت‌ها سپری شده است. اگر در روزگاری استادی اخراج می‌شد و مردم و شیفتگانش از شنیدن صدا و اندیشه‌های او محروم می‌شدند، اکنون وضعیت فرق کرده است. امروز هر استادی که از دانشگاه اخراج شود، می‌تواند به لطف فضای مجازی، شبکه‌های ماهواره‌ای و… کلاس‌هایی را دایر کند که مخاطبان آن چندین برابر کلاس‌های بیست نفره دانشگاه باشد‌. مطمئن باشید که اندیشه‌های دکتر بشیریه‌ها، دکتر سروش‌ها، دکتر طباطبایی‌ها، دکتر کدیورها، دکتر مجتهد شبستری‌ها و دیگر اخراجی‌های دانشگاه، امروز بیشتر از دیروز دیده و شنیده می‌شود. چه بسا حضور و ادامه فعالیت این اساتید بزرگ، که جملگی دغدغه ایران دارند، می‌توانست در بزنگاه‌های تاریخی به مثابه لنگرگاه عمل کنید و کشتی متلاطم جامعه را به ساحل تعادل رهنمون سازد.

به هر روی، آرزوی ما این است که جناب آقای دکتر نصیری قیداری و هیات رئیسه محترم دانشگاه نهایت کوشش را برای حفظ ستاره‌های درخشانی، چون دکتر محمد فاضلی، در جمع اساتید دانشگاه مبذول دارند.

     توجه: مطلب مندرج صرفاً دیدگاه نویسنده است و رسانه آبتاب در قبال آن هیچ موضعی ندارد.