تاریخ انتشار :

قربانیان خشونت خانگی

     پژوهشگر و مترجم: سیدکمال الدین میرعباسی

خشونت خانگی، پدیده ای هولناک است و متأسفانه در همه جوامع و به اشکال مختلف تکرار میشود. همیشه آمارهای تکان دهنده ای در این زمینه گزارش می شوند. بر اساس آمارهای منتشره از هر ۴ زن ۱ نفر و از هر ۶ مرد ۱ نفر در خانه مورد خشونت قرار میگیرند. در این میان، آمار قتل زنان توسط شریک زندگی کنونی و یا سابقشان بالاست. «ستارمر»، مأمور گشت خشونت خانگی طی سال های ۲۰۱۳ – ۲۰۰۸ می گوید که من حین کار یاد گرفتم که برای پیشگیری از خشونت خانگی نیازمند قوانین محکم و لازم الاجراء هستیم؛ به طوری که مجرم راه گریز از قانون را نداشته باشد.

هرچند، اجرای احکام کیفری برای «خشونت خانگی» موجب کاهش جرم می شود، اما هنوز کاستی هایی حین اجرای قانون وجود دارد. به کیفر رساندن مجرم، پاسخی قاطع برای جرم دردناک «خشونت خانگی » است. در این میان اجرای محکم قانون نقش سازنده ای دارد. همچنین، اجرای سیاست های روشن و هدفمند در سطح منطقه ای همراه با برنامه های اجرائی مناسب نیز می تواند؛ سازنده باشند.

قبل از هر چیز باید خانه ای امن برای افرادی که مورد خشونت خانگی قرار گرفته اند، مهیا شود تا بتوان از افراد آسیب دیده حمایت کرد. بنابراین، اولین و اصلی ترین گام برای نجات قربانیان از خشونت های خانگی، احداث خانه های امن است. دومین گام برای کاهش جرم، اجرای قوانین کیفری است. ا گر قربانی قرار باشد قبل از جلسه دادگاه به همان خانه ای که در آن مورد خشونت قرار گرفته است، برگردد؛ سوء استفاده از وی تشدید خواهد شد.

در اینجا ما احتیاج به یکسری بازنگری های کلی در قانون داریم. افرادی که از خشونت خانگی رنج می برند، نیاز به حمایت سریع و مؤثر دارند. سؤالی که همیشه باید از فرد آسیب دیده پرسیده شود، این است که آیا شما در امان هستید؟ نیاز است تا در محلهای کار نیز بخشهایی در نظر گرفته شوند تا این افراد با مراجعه به آنجا بتوانند از فردی که صلاحیت کافی دارد، مشاوره بگیرند و حمایت شوند.

بطور کلی، پیشنهاد می شود که هر مدیر یا کارفرما یکسری اطلاعات محرمانه از زندگی کارکنانش داشته باشد تا بتواند با این قسم سوء استفاده ها برخورد نماید. باید سطح آ گاهی های عمومی جامعه را در این مورد افزایش داد و در این میان کارکنان آموزش دیده به راحتی می توانند نشانه های خشونت را شناخته و با آرامش همکار خود را حمایت کنند. شماره تلفن های خاصی برای ارتباط با کارشناسان در نظر گرفته شود تا فرد بتواند به راحتی ارتباط بگیرد و موارد خشونت خانگی را اعلام نماید و تقاضای کمک کند. در شرایط فعلی برای کاهش سطح آسیب نیازمند اطلاعات قابل اعتماد، سیاستهای هوشمندانه، استراتژ یهای روشن و اقدامات مؤثر در هر منطقه هستیم. این امر نیازمند اراده جمعی قوی برای رفع معضل است.

۱۳۹۰ نفر در انگلیس به علت خشونت خانگی، بی خانمان شده اند و حال آنکه آمار دولتی تنها شامل نیمی از این رقم است. طبق آمارها ۱۴۷۸۰ بی خانمان در ژانویه و مارس ۲۰۱۶  در انگلیس شمارش شده اند که نسبت به سال قبل ۹ درصد افزایش داشته است. بی خانمانی در این کشور به طور فزاینده ای در میان جوانان افزایش یافته است. از ماه آوریل تماس های متعددی از سوی جوانان برای دریافت کمک گرفته شده است، که معمولاً صدای آنها شنیده می شود؛ ولی کمکی دریافت نمی کنند. طبق آمارهای رسمی، اعلام شد که «خشونت خانگی» در انگلیس در حال کاهش است و این تنها بهانه ای برای بستن پناهگاه این افراد بود، چرا که مقامات بودجه لازم را برای تدارک یک مکان امن برای افرادی که از خشونت خانگی فرار کرده بودند را نداشتند.
متأسفانه، حقیقت این است که از سال ۲۰۰۹، بی خانمانی رو به افزایش بوده است. برآورد شده است که سالیانه حدود ۲ میلیون نفر از خشونت خانگی رنج می برند و این قربانیان تنها ۲ درصد از آمار بی خانمانها را شامل می شوند. باید توجه داشت که افراد جوان بی خانمان نیاز به مکانی امن و فضایی آرام دارند تا با گذشت زمان بتوانند راهی برای مسکن خود بیابند و این شرایط برای افرادی که خشونت خانگی را تجربه کرده اند، مشکل تر خواهد بود.
لازم است که دولت در مسیر خانه دار شدن این افراد به آنها کمک کند و تسهیلاتی در اختیار آنان قرار دهد. برای آنکه فشار از روی مقامات دولتی برای تأمین مسکن بی خانمانها کاسته شود، نیاز است تا راهکارهای مناسبی برای پیشگیری از بی خانمانی در سطح منطقه ای و محلی نیز ارائه شود. سیاستگذاری های آتی بایستی در راستای کاهش آمار بی خانمان ها بر مبنای آمارهای دقیق، انجام گیرد.

شایان ذکر است که هرچند نمی توان اعمال خشونت پشت درهای بسته را به راحتی کشف کرد، اما یک سری علائم نشان می دهند که فرد آزار دیده است که عبارتند از:

-این افراد به ظاهر اضطراب دارند و از شریک زندگی خود می ترسند.

-آنچه را که شریک زندگی از آنها می خواهد را با ترس انجام می دهند.

-این افراد باید به طور مرتب به طرف مقابل خود گزارش دهند که کجا هستند و چه می کنند.

-افراد تحت خشونت اغلب تماسهای مکرر تلفنی دریافت می کنند.

-آنها وقتی از شریک زندگی خود صحبت می کنند، معمولاً از احساس حسادت دیگری نسبت به خود سخن می گویند. این علائم نشان می دهند که فرد از آزار روانی رنج می برد.
-در شرایط دیگر، چنانچه فردی دچار صدمات مکرر شود و بگوید که دچار «حادثه» شده است، بیانگر «خشونت جسمی» است که وی پشت درهای بسته تحمل می کند. این افراد اغلب از محیط کار یا مدرسه غیبت های غیر موجه زیادی دارند و یا طوری لباس
می پوشند که قسمت های کبودی و یا زخم بر روی بدن خود را پنهان کنند و ا گر آسیب دیدگی در قسمت چشم باشد، بی دلیل از عینک آفتابی مثلاً در باران، داخل خانه یا پشت میز کار استفاده می کنند.

     نکات مهم در ارتباط با خشونت خانگی
۱. لازم است تا همه افراد جامعه نشان ههای خشونت خانگی را بشناسند.

۲. آ گاهی جامعه در مورد چگونگی، علل و عواقب خشونت خانگی افزایش داده شود.

۳. خانه هایی امن برای حمایت از قربانیان خشونت خانگی احداث شود.

۴. شماره تلفنی خاص معرفی شود و یا برنامه های هوشمند به گونه ای طراحی شوند که قربانی بتواند به راحتی به پلیس یا اعضای شبکه پشتیبانی تماس بگیرد.

۵. متوقف کردن خشونت خانگی، موجب رونق اقتصادی در یک جامعه می شود.

۶. اگر در همسایگی خود صدای فریاد شنیدید، در خانه زنگ بزنید و تقاضای حتی یک فنجان شکر کنید. البته، این کار زمانی باید انجام شود که خطری فرد شاهد را تهدید نکند.

۷. مداخله در کشمکش های خشن خانگی به ویژه زمانی که فرد مسلح است و یا در حالت طبیعی نیست، خطرناک می باشد؛ لذا بهتر است با پلیس تماس گرفته شود.

۸. اگر دوست یا فردی از خانواده شما از خشونت خانگی رنج می برد، به او در خانه خود پناه دهید.

۹. دخالت در سناریو خشونت خانگی می تواند بسیار خطرناک باشد، پس علاوه بر تماس با پلیس؛ اورژانس را هم در جریان گذاشته و آدرس را کامل و بدون اشتباه اطلاع رسانی کنید.

۱۰ . ا گر شما با یک قربانی خشونت خانگی در تماس هستید، به او گوش سپارید و با ایجاد اعتماد در وی به او احساس امنیت برای صحبت کردن در مورد خشونت بدهید.

۱۱ . ا گر دوست یا همکار شما از خشونت خانگی رنج می برد، تلفن خود را همیشه شارژ نگه داشته و حتی در شرایط خاص نیز به زنگ او پاسخ دهید.

۱۲ . شماره پلیس محلی، آدرس دقیق فرد، شماره تلفن مرکز پشتیبانی و یا گشت ویژه را همیشه در دسترس داشته باشید.

۱۳ . به قربانی کمک کنید، حتی در حد نگهداری از کودکانش برای چند ساعت تا او بتواند استراحت کرده و یا به مرا کز امداد مراجعه کند. 

۱۴. گر شما نگران یکی از نزدیکان خود در ارتباط با خشونت خانگی هستید، در ساعتهای مختلف روز به طور تصادفی با او تماس گرفته و از حال او آ گاه شوید.

۱۵ . توجه به خشونت خانگی در مورد زنان حساس تر است، زیرا آنان پس از ترک خانه سرپناهی ندارند؛ لذا یافتن مکانی امن و یا پناهگاه برای آنان اهمیت دارد.

۱۶ . برای اثبات خشونت خانگی نیاز به سند هست، ولو اینکه فرد یا افرادی به عنوان شاهد در محل حضور داشته باشند. این مستندات به قربانی حین اقامه دادرسی کمک شایانی می کند.


     منابع:

https://www.who.int/pmnch/media/news/2020/KAB7.pdf

https://www.theguardian.com/commentisfree/2016/jun/17/domestic-violence-victims-needhelp-workplace-criminal-justice-employers

https://www.theguardian.com/housing-network/2016/jul/27/domestic-violence-victimshomelessness-centrepoint

https://ncadv.org/2021DVAM